iDNES.cz

Deště vyplavily sklad hmotných rezerv, hrozí únik ropy do studní

  15:50
Nedělní přívalové deště poničily jeden ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce na Chrudimsku. Podle jejího předsedy Pavla Švagra z areálu unikla nafta. Šíření ropných látek se však podařilo zastavit.

Škody dosáhnou desítek milionů korun a Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nyní sčítá škody.

„Je to nejen podemletá silnice, poničená je dešťová a olejová bezpečnostní kanalizace, ale i tunel, strojovna a nádrže,“ uvedl Švagr. 

Voda podemlela také koleje, po nichž cisterny do areálu přivážejí a odvážejí pohonné hmoty. Vodu s naftou hasiči odčerpávali, na potoce postavili pro zachycení kontaminace nornou stěnu. 

Oblast v neděli zasáhly prudké přívalové deště. Ve skladu se nachází zásoby nafty a leteckého petroleje.

„Jednu z nádrží, kde se skladuje nafta, proud vody nadzvedl. Když po opadnutí vody nádrž klesla, začala z ní vytékat nafta do záchytné jímky,“ uvedl v pondělí pro Radiožurnál Švagr.

Jedna z místních obyvatelek v Kostelci pak nahlásila skvrny na řece, lidé si stěžovali také na zápach.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického se pravděpodobně ropné látky z areálu SSHR dostaly průsakem do dešťové kanalizace a odtud do potoka v Kostelci u Heřmanova Městce.

Podle Švagra by už nyní nemělo prosakovat znečištění do čisté dešťové vody. 

„Poničen je tunelový komplex, kde je několik nádrží. Voda tam byla ve výšce 130 centimetrů. Je to ohromný přírodní živel, s tím nic neuděláme,“ řekl Švagr. 

Sto litrů na metr? Pršelo na malém prostoru, sucho stále úplně nevymizelo

Podle jeho odhadu uniklo až několik stovek litrů nafty. SSHR začalo vzorkovat studny podle seznamu od starostů okolních obcí. Zatím se odebralo asi 15 vzorků, výsledky budou známé během 48 hodin. 

U jedné studny se již potvrdilo, že se do ní znečištění nedostalo. Na norné stěně v Klešicích se již také ropné látky nevyskytují. Všechny nádrže jsou zabezpečené, dnes se ještě dočišťují nánosy po přívalové vlně v tunelu.

Lidé z Kostelce u Heřmanova Městce by neměli používat vodu ze studní, ale napojit se na městský vodovodní řad.

„Vodu ze studní v blízkosti Podolského potoka nedoporučuji používat jako pitnou a odebírat vodu z řadu. Majitelé studen z okolí zasaženého potoka by se měli přihlásit k testování vody ze studně,“ řekla starostka Eva Jiráková.

Vybrané studny a Podolský potok budou pravidelně monitorovány a výsledky rozborů budou předávány vodoprávnímu úřadu Městského úřadu v Chrudimi k vyhodnocení dalšího postupu.

Autoři: , ,
zpět na článek