iDNES.cz

Svitavy vylepší vjezd od Litomyšle, ulici zkrášlí květinovými záhony

  12:42
Výpadovka z Litomyšle je pro řidiče i řadu turistů dnes hlavní vstupní branou do Svitav. Město ji chce nyní proměnit v moderním stylu v pás zeleně. Navíc by tím chtělo upozornit na architektonicky významnou Langerovu vilu.

Pásy zeleně kolem frekventované výpadovky na Litomyšl by se měly proměnit v kvetoucí zónu až k Langerově vile. | foto: Město Svitavy

Když před dvěma lety začali silničáři pokládat nový asfalt na výpadovce na Litomyšl, vedení Svitav si dalo za úkol, že jedna z hlavních přístupových cest do města musí být reprezentativní.

Pražská ulice se tak má proměnit v zónu souvislých záhonů kvetoucích po celý rok. „Z trvalek budou ve výsadbách zastoupeny například krásnoočko, mavuň červená, škornice či šanta. Sezonu zahájí kvetoucí cibuloviny, jako jsou krokusy, tulipány, později okrasný česnek, které vystřídají postupně kvetoucí trvalky,“ uvedl Radim Klíč z úseku technických služeb městské společnosti Sportes. 

Trvalky mají být atraktivní nejen na pohled, ale budou sloužit také jako zdroj potravy pro hmyz a společně se stromy budou plnit další funkce jako ekologické, mikroklimatické a hygienické. 

V Pražské ulici město nechalo vykácet stromořadí jasanů, které by měly nahradit habry s úzkou korunou. To ovšem není úplně jisté. Na nedávném zasedání zastupitelstva totiž vystoupila dendroložka Stanislava Čížková, která kácení kritizovala.

Podle ní byly stromy zdravé a nové druhy se do městského prostředí nehodí. „Namísto tří až čtyřmetrových jasanů zde budou dvacetimetrové kultivary habrů. Nejsou vhodné proti zasolení a nesnáší ani městské mikroklima,“ řekla k plánovaným úpravám Čížková.

Vykácením živého plotu, který do nové kruhové křižovatky na Poličku a Litomyšl zasahoval, se však už nyní otevřel pohled, na který místní nebyli dosud zvyklí. Dříve za zelení ukrytá Langerova vila, přezdívaná také někdy jako zmenšená kopie drážďanského zámku Zwinger, je nyní všem vystavená na odiv.

Fotogalerie

I když zatím ne v celé kráse. Dělníci totiž tento svitavský skvost, který může městu závidět i nedaleká Litomyšl, kvůli opravě fasády zakryli na více než půl roku lešením.

„Po dokončení kruhového objezdu vnímáme tuto dominantu, proto chceme kolem ní celý prostor otevřít. Počítáme s tím, že na začátku příštího roku bude dokončena přední a jedna boční strana Langerovy vily, pak dokončíme zbylé dvě. Už teď zpracováváme projektovou dokumentaci na ozelenění tohoto koutu, který nebyl nikdy moc navštěvovaný. Úzce budeme spolupracovat se zahradními architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici,“ nastínil proměnu místa starosta Svitav David Šimek.  

Svitavskou dominantu s kašnou v historizujícím stylu čeká i stylové nasvícení, které by se mělo barevně měnit v závislosti na jednotlivých ročních obdobích.

zpět na článek