Restaurátoři zachránili pravěkou studnu pomocí sirupu, přesune se do muzea

  13:04
Nejstarší pravěká dřevěná studna na světě nalezená před čtyřmi lety při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova na Chrudimsku zůstane zachována pro další generace. Experti z restaurátorské fakulty Univerzity Pardubice dokončili její konzervaci.

Pravěká studna se po konzervaci trvale přesune do sbírek Východočeského muzea. | foto: Fakulta restaurování Univerzity Pardubice

Záchrana čtyřboké dubové studny, která pochází z mladší doby kamenné a archeologové ji datují do období let 5256 až 5255 před Kristem, restaurátorům trvala přes dva roky.

„Je to jednoznačně nejstarší objekt, na kterém jsme s kolegy na fakultě pracovali. Na záchraně a zakonzervování studny, která si vyžádala stovky hodin práce, se podílelo pět restaurátorů,“ uvedl proděkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Karol Bayer.

Konzervace nebyla jednoduchá. Odborníci studnu uschovanou tisíce let pod zemí spolu s okolní zeminou opatrně vyjmuli a po odstranění hlíny její jednotlivé díly uchovali pohromadě pomocí metody s roztokem sacharózy. Cukr se totiž používá na zachování dřevěných staveb ve světě často.

„Koncentrace se postupně zvyšuje, až cukr z velké části nahradí molekuly vody v buňkách dřeva a dřevěný prvek po vyschnutí zpevní,“ řekl Bayer ke konzervaci, která trvala 16 měsíců.

Přes 600 kilogramů cukru mělo zabránit smršťování dřeva, případně deformaci při následném vysychání v prostorách se stabilní teplotou. Pod drobnohledem vědců se dřevěné části ponechaly schnout na roštech další rok.

„Pozorovali jsme, zda se na povrchu nezačínají objevovat plísně, a zda se jednotlivé kusy nesmršťují nebo nedeformují. V závěru jsme sledovali kolísání hmotnosti. Jakmile se stabilizovala, usoudili jsme, že proces sušení je u konce,“ doplnil vědec.

Studnu z období neolitu vysokou 140 centimetrů by možná ještě letos mohli na vlastní oči vidět návštěvníci Východočeského muzea v Pardubicích, kam v brzké době zamíří.

„Jednotlivé díly budou zabaleny do bublinkové fólie a převezeny ve speciálních plastových bednách,“ dodal Bayer s tím, že transport bude probíhat s velkou pečlivostí, neboť ani po konzervaci se ošetřené dřevo pevností nevyrovná běžnému dřevu. Přesto je možné ho při šetrné manipulaci převážet.

„Východočeské muzeum studnu převezme po předání restaurátorské zprávy. O vystavení studny uvažujeme v rámci velké archeologické výstavy, která se připravuje na rok 2024 a která zhodnotí nálezy z výzkumů pod liniovými stavbami v regionu za posledních několik let,“ řekla mluvčí Východočeského muzea Kateřina Procházková Skůpová.

Autor: