Stopněte opravu stadionu, radí pardubickým politikům úředníci

  15:42
Zastupitelé Pardubic odmítli vzít na vědomí analýzu dopadu pandemie na rozpočet města. Zpráva ekonomického odboru magistrátu totiž obsahovala politickou rozbušku. Návrh zastavit přípravy rekonstrukce Letního stadionu.

Letní stadion v Pardubicích působí žalostným a zanedbaným dojmem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubicím nyní prudce klesnou příjmy, město v takové situaci by se zatím nemělo pouštět do velkých investic. Tak zní zásadní rada ekonomického odboru magistrátu.

„Ekonomický odbor doporučuje odložit rozhodnutí o vyhlášení výběrového řízení na revitalizaci Letního stadionu případně dalších významných investičních akcí na rok 2021,“ řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS).

Radní se doporučením ale neřídí. Rozhodli totiž, že spustí výběrové řízení na rekonstrukci Letního stadionu, která si vyžádá bezmála půl miliardy korun. Definitivně o spuštění akce rozhodnou zastupitelé v září nebo říjnu.

Zatímco hnutí ANO stavbu podporuje, ODS, jeho partner v koalici, je proti.

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) věří, že město investici zvládne a zároveň neohrozí hospodaření ani investice v budoucích letech. „Přes léto připravíme opravdu komplexní plán investic na dva roky,“ uvedl primátor během jednání zastupitelstva.

Analýza úředníků vyčíslila dopady pandemie na rozpočet. Město předpokládá pokles daňových příjmů o 300 milionů a pokles příjmů města z nájemného či parkovného o 30 milionů korun. 

Odhady jsou nepřesné a stále se mění, vláda chce městům poslat 1 200 korun na osobu, což bude znamenat pro Pardubice plus 110 milionů, jiná opatření zase městu peníze berou. 

Analýza tak ve skutečnosti neuměla říct, jak tvrdé bude postkoronavirové probuzení. A město zase nedokáže jasně ukázat, kde bude šetřit. „Zatím nemáme informace, jak bude město na propad příjmů reagovat,“ uvedl zastupitel ODS Karel Haas.

Nebude z čeho žít, zní od Pirátů

Složitý problém se ale nakonec v Pardubicích scvrkl do jediné otázky, zda stadion opravit, nebo ne. Proti byla silná opozice ještě před krizí. 

„Je to velice sporná věc, teď už je to naprosté šílenství, město dovedete na dřen, pokud přijde druhá vlna, nemáte z čeho žít. Přehodnoťte investice tak, jak vás žádá ekonomický odbor,“ uvedl za občansko-politickou iniciativu Nechci stadion na dluh Dominik Bečka (Piráti).

Komunista Václav Snopek zase zpochybnil nestrannost úředníků magistrátu, kteří doporučují s opravou počkat, neboť je prý někdo zaměstnává za „účelem dosažení politického cíle“, čímž nepochybně myslel ODS.

Primátor Charvát jinou variantu než obnovu stadionu nepřipouští. Zchátralý majetek podle něj město opravit musí.

Zastupitelé analýzu nevzali ani na vědomí a o Letním stadionu se budou přít v září či říjnu, kdy by měli mít na stole už výsledek soutěže. A budou už také vědět, jak špatně je na tom rozpočet města.