iDNES.cz

Pojišťovna za pád ženy z koně platit nechce, rozhodnout má soud

  9:24
Po téměř roce Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 na Hubertově jízdě nepřežila pád z koně. Kladrubský hřebčín a Petra Horská, která hřebčín žaluje za smrt své matky, ani na druhý pokus nedospěly ke smíru.

ilustrační snímek | foto: Jaroslav Hubený, MF DNES

Horská po hřebčínu, který Hubertovu jízdu pořádal, požaduje milion korun.

Mohlo by se zdát, že když do jednání vstoupí pojišťovna a převezme pojistné plnění, nešťastná událost s tragickým koncem bude rychle vyřešena. Jenže pojišťovna se přidala na stranu hřebčína a odmítá peníze vyplatit.

„Hubertova jízda byla ze strany Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem připravena nadstandardně, na místě byl akreditovaný rozhodčí České jezdecké federace. Není důvod vyplácet jakékoli plnění vůči žalobkyni,“ řekla právní zástupkyně Generali České pojišťovny Daniela Mlejnková.

Soudce pardubického Okresního soudu Lukáš Kratochvíl proto zahájil jednání. Konstatoval, že se jen těžko hledají podobné případy, o které by se mohl soud opřít. Zmínil dva, výše odškodnění se však ani v jednom neblížila milionu korun, kterou žádá po hřebčínu dcera mrtvé ženy.

„Částka, od které se odpíchne soud, bude kolem půl milionu korun. Vychází z dvacetinásobku průměrné hrubé měsíční mzdy z roku předešlého, tedy 2015,“ uvedl Kratochvíl.

Podle něj však bude záležet na tom, zda žalobkyně přinese důkazy, že pořadatel Hubertovy jízdy akci řádně nezabezpečil. Žalobkyně, která se v úterý k soudu nedostavila, protože má malé dítě, například při výslechu tvrdila, že matka byla zkušená jezdkyně, která zvládla i vyšší skoky. Dále uvedla, že sedlo, které vraná starokladrubská klisna měla, nebylo v pořádku.

„Je otázkou, zda žena nepřecenila své schopnosti. Pokud sedlo nebylo v pořádku, člověk, který jezdí, by na nevhodnost vybavení přišel. Ona na něj neupozornila,“ zmínila Mlejnková.

Právník protistrany ale odvětil, že na reklamaci sedla nebyl čas vzhledem k nervozitě koní a dronu, který měl akci natáčet a koně znervózňoval.

Roli mohla hrát i nervozita mezi vraníky a bělouši

Ostatně na vzájemnou nervozitu mezi starokladrubskými vraníky a bělouši upozornila žalobkyně také. „Žádné takové vědecké hledisko neexistuje,“ řekla Mlejnková.

Tragická událost se stala v říjnu 2016. Žena podle pitevní zprávy zemřela na úrazový šok při tupém poranění hrudníku. Záchranka byla na místě za osm minut, převzala laickou resuscitaci a podala adrenalin, jednačtyřicetiletou ženu se však nepodařilo oživit. „Ač byla moje kamarádka, šlo o šílenou nešťastnou náhodu,“ četl ze spisu soudce vyjádření Michaely Polákové.

Strany nyní mají dvacet dní na to, aby doplnily dokazování, soud si navíc vyžádal posudek od znalce z oboru chovu koní, aby sdělil, zda hřebčín pochybil.

Vranou starokladrubskou klisnu Serenatu už hřebčín nemá, v roce 2017 ji prodal do Německa soukromé majitelce.

zpět na článek