Za smrt dvou ukrajinských dělníků na obchvatu Chrudimi padlo 15 měsíců

  17:54
Na 15 měsíců do vězení poslal Okresní soud v Chrudimi dvaadvacetiletého Michala Webera. Jako zaměstnanec technických služeb usnul za volantem na obchvatu Chrudimi.Po čelním střetu narazil do dodávky s pěti ukrajinskými dělníky. V autě cestovali i tři bratři, dva z nich zemřeli.

Následky úterní nehody dvou dodávek u Medlešic byly tragické. | foto: HZS Pardubického kraje

Jejich otec, pan Ivan žije v Česku 22 let. Jen několikrát do roka se podívá na rodnou Ukrajinu. Tam stále posílá peníze své ženě, aby měla rodina z čeho žít.

Do Čech za ním postupně přišli i jeho synové, aby jako stavební dělníci vypomáhali na stavbách. Také 6. srpna 2019 vyjížděli v dodávce za prací, když do nich na obchvatu Chrudimi narazil obžalovaný v podobném autě.

Jeden z bratrů, který řídil, se na poslední chvíli snažil nekontrolovatelně se blížící dodávce vyhnout, čelnímu střetu ale zabránit nedokázal.

V dodávce zahynul nejen on na místě, ale ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové také jeho bratr.

Na místě zasahovalo šest sanitních vozů včetně dvou lékařů. „Pro jednoho zraněného letěl vrtulník letecké záchranné služby,“ řekl krátce po nehodě mluvčí zdravotnické záchranné služby Aleš Malý. „Mužům bylo kolem třiceti let,“ dodal.

Tři zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, z toho jeden byl transportován vrtulníkem. Do pardubické a chrudimské nemocnice odvezly sanitky po jednom zraněném.

Na trestu se domluvili

Na trestu za přečin usmrcení z nedbalosti a přečin z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti u Okresního soudu v Chrudimi dohodl se s obžalovaným dohodl státní zástupce.

„Obžalovaný se postavil k vině čelem, je si vědom zavinění tragické dopravní nehody a nad rámec pojistného plnění poslal pozůstalým 80 tisíc korun,“ řekl státní zástupce Filip Kadečka s tím, že tragická dopravní nehoda měla takové následky, že nemohl přistoupit na podmíněný trest.

„Všem se omlouvám, moc mě to mrzí, nikomu jsem nechtěl způsobit takové potíže,“ řekl pohnutým hlasem při závěrečné řeči obžalovaný Weber a lítost zopakoval také v právu posledního slova.

Protože se obě strany dohodly na výši trestu i čtyřletém zákazu řízení, hlavní líčení spojené s dokazováním ani nezačalo, soud dohodu o vině a trestu přijal a mohl ihned vynést rozsudek.

„Soud je toho názoru, že škodu musí nést zaměstnavatel ve spolupráci s pojišťovnami, neboť šlo o dopravní nehodu v pracovním poměru,“ řekl předseda trestního senátu Okresního soudu v Chrudimi René Tinz.

U soudu také zaznělo ze strany obhajoby, že pojišťovna je připravena odškodnit pozůstalé v rámci duševních útrap. Čeká se v podstatě na pravomocné rozhodnutí soudu.

Ačkoli ukrajinská rodina trest pro mladého řidiče také přijala, otec zamřelých synů se s verdiktem nesmířil. „Obžalovaný už jednou za volantem zaspal, tehdy mu ani nezabavili řidičský průkaz a teď dostane 15 měsíců, proč?“ divil se otec.

Obžalovaný však tehdy dopravní nehodu nespáchal. Zvládl auto zastavit.
„Obžalovaný si je skutečně vědom toho, co způsobil. Visí to nad ním jako Damoklův meč a bude napořád,“ řekl obhájce obžalovaného Pavel Daněk.

Oba bratři po sobě zanechali na Ukrajině malé děti. V rodině nastala zcela opačná situace, než je v tamních podmínkách normální. Aby mohly rodinu uživit, začaly místo mužů pracovat i vdovy.

„Tato tragická dopravní nehoda měla vážné důsledky i do rodin, které žijí na Ukrajině. ty jsou nyní nuceny se starat o pozůstalé děti a fakticky ti, co tady zemřeli, byli živitelé rodin a rodiny o tento nejdůležitější zdroj příjmů přišly,“ řekl právní zmocněnec poškozených Jiří Králík.