iDNES.cz

Smetanova Litomyšl bude patřit nejen operám, po deseti letech oslní i Kožená

  10:15
Letošní 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl začíná už ve čtvrtek. Během pětadvaceti festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek doprovodných vystoupení. K tomu se přidá Smetanova výtvarná Litomyšl, která se letos dočká svého patnáctého ročníku.

Zahajovacím koncertem v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou otvírá hudební festival Smetanova Litomyšl svoji 61. kapitolu. Do prodeje pořadatelé uvolňují poslední rezervy ze vstupenek pro sponzory a zvané hosty, a tak je možné s trochou štěstí sehnat lístky i na dříve vyprodané pořady.

Slavnostní zahajovací koncert 61. Smetanovy Litomyšle

Na Smetanově Litomyšli zazněla Mahlerova Symfonie č. 8

Slavnostní zahajovací koncert festivalu začne 13. června od 20.15 hodin na druhém nádvoří zámku. Na koho se nedostaly vstupenky, může přímý přenos koncertu sledovat zdarma na velké LED obrazovce z Festivalových zahrad. Vstup je zdarma.

Pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůšy se představí Česká filharmonie a houslista Josef Špaček. Na programu je: Bedřich Smetana: Pražský karneval - Introdukce a polonéza, Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35, Antonín Dvořák: Karneval - koncertní předehra pro orchestr op. 92, Leoš Janáček: Taras Bulba - rapsodie pro orchestr.

Některé mimořádné koncerty a představení však unikají pozornosti a vstupenek je na ně ještě dostatek. „Především méně známé a uváděné operní tituly Hry o Marii Bohuslava Martinů, Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Šostakoviče a Triptych Giacoma Pucciniho jsou stále k dispozici,“ řekla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Vstupenky je možné sehnat i na velké koncerty, tedy Svatou Ludmilu nebo Faustovo prokletí Hectora Berlioze. Bohatá je stále i nabídka komorních pořadů - Sváteční matiné s Ambroš Ladies Orchestra, Goldbergovské variace v úpravě Dmitrije Sitkovetskeho, provedené trojicí špičkových hudebníků Jiřím Bártou, Jakubem Fišerem a Romanem Patočkou.

Jestliže si loni festival hned v několika dílech připomínal osudové osmičky Československa, letos se zaměřuje na opery. Návštěvníci si jich budou moci vychutnat hned deset. S operami přijedou všechna česká národní divadla: pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora. V roli krále Vladislava se představí rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka.

Návštěvníkům minulých ročníků je z oper Zítra se bude… a Toufar již jako autor dobře znám Aleš Březina. 

„K napsání nové opery jej inspiroval fascinující příběh talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala strhující dílo: dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? Na vzniku komorního muzikálu Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy se podílel mezinárodní tvůrčí tým a nastudoval jej kanadský soubor Theaturtle Toronto,“ řekl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Pořadatelům se po deseti letech podařilo získat na pódium zámeckého nádvoří světově uznávanou mezzosopranistku Magdalenu Koženou. 

„Osudy slavných ženských hrdinek jsou plné vášně, lásky, žalu, ale i vzdoru a odhodlání. Jejich křehkou nádheru představí Magdalena Kožená za doprovodu nejuznávanějšího českého ansámblu, který se specializuje na tzv. autentické provozování staré hudby - Collegium 1704 – Prague Baroque Orchestra s dirigentem Václavem Luksem,“ řekl Stříteský.

V rámci hudebního festivalu vyvrcholí také stipendijní program MenART, který se podílí na přípravě možných budoucích hvězd festivalu. V Litomyšli se uzavře první ročník a představí své výsledky. 

V sobotu 22. června v sérii tří koncertů nejprve vystoupí mladí interpreti, ve druhém autoři a ve třetím bude pódium patřit mentorům – Kateřině Kněžíkové, Ivo Kahánkovi, Beatě Hlavenkové, Terezii Kovalové a Radce Fišarové.

Hudební Smetanovu Litomyšl doprovodí i ta výtvarná

Souběžně s hudební Smetanovou Litomyšlí probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl. V zámeckém pivovaru představí galerista a kurátor David Železný Kruhy a čáry, výběr ze své soukromé sbírky. 

V piaristickém chrámu uvede multimediální umělec Daniel Pešta projekt ExCitace, jehož součástí je videoart Kapka a objekt Ježíš v plodové vodě. Současným českým uměním se zabývá také Galerie Miroslava Kubíka, která představí Obrazy, tapisérie a fotografie Zorky Ságlové. 

Ve Street galerii Pakosta v Mariánské ulici bude vystavovat Organické stopy Petr Nikl. Galerie Zdeněk Sklenář přinese Slavnost hrdinů - Edici 27 linií, s díly Václava Boštíka, Karla Malicha, Zdeňka Sýkory, Teodora Pištěka a mnoha dalších. 

Galerie Kroupa připravila expozici děl českého expresionismu, Městská galerie Litomyšl zve do světa Josefa Portmana. White Gallery v Osíku u Litomyšle pod názvem Prolínání vystaví výběr děl Petra Dejmka, Bedřicha Dlouhého, Ludmily Jandové, Miroslava Kovala, Jakuba Nepraše, Daniela Pešty a mnoha dalších. 

V jedinečném objektu Kulturák ARCHA v nedaleké Lubné bude vystaven přípravný model Entropy, jednoho z nejznámějších děl Davida Černého.

Smetanova Litomyšl potřetí nabídne prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Obyvatelé Litomyšle, návštěvníci festivalu ale i nahodilí turisté tak mají možnost při své návštěvě města ochutnat alespoň malý kousek z festivalu. 

Vstup do zahrad je bez vstupného, a navštívit je tak může opravdu každý. Za příznivého počasí budou pořady v zahradách probíhat každý den, o víkendech a v červencové sváteční dny od desáté hodiny dopolední, ve všední dny jen večer, kdy bude možno zejména sledovat projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu.

zpět na článek