iDNES.cz

Do pardubických Polabin už nateklo 325 milionů, další peníze jsou na cestě

  9:32
Pardubice žádají o dotaci na pokračování obnovy svého největšího sídliště Polabiny. Program regenerace veřejných prostranství začal již v roce 2000. Za 20 let se do zvelebení sídliště investovalo přes tři sta milionů. V příštím roce čekají úpravy a obnova ulici Karla Šípka.

Pardubická čtvrť Polabiny už finanční injekci dostala, teď se chystá další. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubické Polabiny jsou největším sídlištěm v regionu. Bydlí v nich zhruba tolik lidí jako ve druhém největším městě kraje Chrudimi – tedy kolem 20 tisíc. 

Socialistická výstavba momentálně nenabízí vůbec špatné podmínky k životu. Zčásti za to mohou majitelé domů, kteří paneláky nechali opravit, a zčásti magistrát i radnice, tedy úřady, které postupně zvelebují veřejné prostory pravého břehu Labe. S touto činností začali politici přesně před dvaceti roky.

„Zastupitelstvo přijalo plán úprav sídliště na deset let dopředu, konkrétněji máme rozpracovány akce do roku 2002. Dosavadní úpravy nevyplývaly z žádné jednotné studie, projekt architektů vznikl až loni. Jestli se díky němu podaří získat peníze od státu, budou navíc,“ uvedl v roce 2000 dnes již zesnulý bývalý starosta Polabin Jiří Srbek.

Jeho plán byl prostý – postupně lidem dodat více upravenějších prostranství, nových dětských hřišť, více parkovišť a opravených silnic a chodníků. 

„Skoro na čtyři miliony korun přišla úprava prostranství mezi ulicemi Okrajovou a Prodlouženou, vzniklo náměstí v Polabinách 2, upravili jsme ulici Chemiků, vznikla či byla opravena řada dětských hřišť,“ popisoval Srbek pro MF DNES začátek celého projektu. 

Ten se za dvě dekády značně posunul. Většina ulic už je dávno opravena. Ovšem stále se najdou zákoutí, která obnovu potřebují. Aktuálně se dělníci zaměří na ulici Karla Šípka. 

„Celkové náklady na tuto etapu revitalizace by měly být zhruba 8,6 milionu korun. Budeme žádat o dotaci ze Státního fondu podpory investic, která by mohla pokrýt až 50 procent uznatelných nákladů,“ řekl náměstek pardubického primátora Jan Nadrchal, zodpovědný za dotační politiku města.

Kromě toho, že vozovka a chodníky ve zmíněné ulici dostanou nové povrchy, projekt počítá s využitím travnaté refýže pro kolmá parkovací stání, nové mají být i přístřešky na kontejnery, na přechodu pro chodce u křižovatky s ulicí Jiřího Potůčka přibude ostrůvek pro zvýšení bezpečnosti chodců.

Změny mají zklidnit dopravu

„Cílem revitalizace veřejných prostranství je nejen zlepšení prostředí na sídlišti a přeměna monofunkčního sídlištního celku v atraktivní polyfunkční část města, ale také zklidnění dopravy a navýšení počtu parkovacích míst. 

V době výstavby sídliště se nepočítalo s tak velkým nárůstem automobilové dopravy, jakého jsme dnes svědky. Zklidnění dopravy v tomto sídelním celku je tak pro bezpečnost a pohodu lidí, kteří zde žijí, nutností,“ konstatoval starosta městského obvodu Pardubice II Radek Hejný.

Stavba sídliště Polabiny začala v roce 1960 a bytová výstavba tu trvala až do 80. let minulého století. 

„Na financování programu regenerace se podílí vedle města a státu i náš městský obvod. Na revitalizaci ulice Karla Šípka počítáme s uvolněním téměř pěti milionů korun z rozpočtu městského obvodu,“ dodal současný starosta.

Celkem bylo od roku 2000 v rámci Programu regenerace panelových sídlišť Pardubice – Pravý břeh Labe proinvestováno přes 325 milionů korun. 

„Dokončeno bylo přes čtyřicet dílčích projektů, díky nimž zkrásněly nejen ulice sídliště, ale také jeho náměstí, veřejná hřiště a vnitrobloky,“ dodala tisková mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Sídliště Polabiny leží na pravém břehu Labe v místě, které se kvůli značné vlhkosti nedalo dlouho osídlit. Je tam totiž řada močálů a hlavně slepých ramen řeky. 

Výstavba v této lokalitě se sice plánovala již před druhou světovou válkou, ale odkládala se do doby, než bylo upraveno koryto řeky, aby se zamezilo každoročnímu vylévání Labe z koryta. 

Sídliště Polabiny bylo nakonec vyprojektováno architekty Janem Krásným a Milošem Návesníkem v letech 1951-1953 v duchu socialistického realismu.

zpět na článek