Exposlanec Severa popřel podvod za 11 milionů, za směnky mu hrozí deset let

  16:12
Bývalý poslanec KDU-ČSL a TOP 09 Pavel Severa stanul před soudem kvůli obžalobě z podvodu. Podle státního zástupce zneužil špatného zdravotního stavu svého přítele a podvodně od něj před jeho smrtí v roce 2013 získal čtyři směnky za bezmála jedenáct milionů korun. Bývalý politik to odmítá.

„Celé obvinění a obžaloba jsou účelové a vyvinulo se to v tuto situaci jen proto, že jsem byl kdysi veřejně činnou osobou,“ řekl Severa před soudci pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Hrálové.

Pětapadesátiletý muž byl v minulosti vlivným politikem, osmnáct let strávil v poslaneckých lavicích, byl místopředsedou KDU-ČSL i náměstkem ministra obrany.

Žalobce Severu viní z podvodného získání čtyř směnek v celkové hodnotě 10,87 milionu korun od litomyšlského podnikatele Zdeňka Švece, který měl ke konci života vážné zdravotní problémy a byl závislý na alkoholu.

Státní zástupce je přesvědčen, že muž Severovi nic nedlužil. Obžalovanému hrozí až deset let vězení.

Zdeněk Švec zemřel na konci roku 2013. Do dědického řízení vstoupil Severa 30. ledna 2014 se směnkami, které mu měl zesnulý podnikatel údajně podepsat.

Směnky byly datované od roku 2010 do roku 2012 s tím, že všechny mají být proplaceny během roku 2013. Dědicové o jejich existenci neměli tušení. Od té doby se rozjela celá řada soudních sporů.

Komplikované vyšetřování se vleklo řadu let. Policie věc v roce 2017 odložila, po stížnosti vdovy po zesnulém podnikateli se do případu vložilo státní zastupitelství, které ho nařídilo došetřit.

Při soudním jednání se ukázalo, že Severa se na Švecově podnikání podílel, měl o něm podstatně větší přehled než podnikatelova rodina. Například se přihlásil k tomu, že mu pomohl zajistit dvanáctimilionovou půjčku od společnosti Karlovarské minerální vody v roce 2011.

Měla jsem být víc obezřetná, lituje vdova

Za Švecem navíc pravidelně docházel, což potvrdila i vdova po zesnulém Dagmar Švecová. „Mrzí mne, že jsem nebyla více obezřetná,“ uvedla.

Klíčovou otázkou sporu je, zda byl Švec v době podpisu směnek schopný reálně posoudit to, co dělá. Podle obžaloby kvůli alkoholismu a epilepsii nikoliv. Státní zástupce Jiří Viesner je přesvědčen, byl ve stavu „vylučujícím nebo výrazně snižujícím schopnost rozpoznat následky jím činěných právních úkonů“.

Dagmar Švecová řekla, že její manžel neúspěšně bojoval se závislostí na alkoholu a jeho stav se neustále zhoršoval, až se nakonec na jaře 2013 i s dcerou odstěhovala. „Chodil doma po čtyřech, nahý, močil, kde ho napadlo,“ uvedla před soudem.

Pavel Severa naopak namítl, že podnikatel buď pil a byl zavřený doma, nebo normálně pracoval a obchodoval. „Velmi mě mrzí, že Zdeněk Švec je prezentován jako totální troska,“ řekl. 

Podle Severovy verze se jeho přítel a soused dostal po roce 2000 do finančních problémů a splácení půjček řešil tím, že si bral nové. Severa mu podle svých slov až do roku 2009 půjčoval.

„Potřeboval peníze hotově, banky mu hlídaly účty. Předával jsem mu desítky, maximálně stovky tisíc korun,“ uvedl. Celkem 25 směnek pak podle Severovy verze oba muži v letech 2010 až 2012 přeměnili na směnky čtyři. Žádné peníze od Švece podle svého tvrzení nikdy nedostal zpátky. Ve stejné době si ale vzal Severa třímilionovou hypotéku na rodinný dům.

Severou údajně způsobená škoda je v obžalobě vyčíslena na deset milionů korun. Bývalá společnost Zdeňka Švece Alteron žádá po expolitikovi celkem bezmála 16 milionů korun. Na základě jedné směnek totiž získala Severova tchyně nebytové prostory na Vinohradech, kterých si firma nyní cení na 13 milionů korun. Další necelé tři miliony pak představuje ušlé nájemné.