Vlnění i vítr. Prošli jsme se po nové nejdelší visuté lávce světa, je v Česku

  14:42
Redaktor MF DNES měl jako jeden z prvních možnost projít se po novém nejdelším lanovém mostě na světě, který vznikl na Dolní Moravě na Orlickoústecku. Veřejnosti se otevře v pátek. „Prvních dvacet metrů chůze se neděje vůbec nic. Jdete po mostu, který jako dvě stěny obklopuje les. Pak se změní tři věci. Ocitnete se ve volném prostoru, naskytne se vám krásný výhled do krajiny a lávka se pod nohama začne mírně vlnit,“ popisuje své dojmy.

A dodává, že chvíli sice hledáte rovnováhu, ale po pár metrech se vibrace sníží a navíc si na ně rychle zvyknete. Pak už člověka čeká jen příjemná procházka uprostřed krajiny. Zábradlí o výšce metr dvacet a silná nosná lana vzbuzují důvěru. Adrenalin to může být, ale maximálně pro toho, kdo má strach z výšek.

„Bezpečnostní opatření? Kdybych měl malé dítě, určitě bych ho nenosil na ramenou,“ doporučuje Radek Ondruch, majitel firmy Taros Nova, která lávku postavila.

Nejdelší lávka na světě

Dolní Morava

Délka mostu: 721 metrů
Výška od země: 95 metrů
Výška pylonů: 11,4 metru
Množství betonu: 1030 m³
Průměr hl. lana:76 mm
Hmotnost mostu: 405 tun
Celková váha lan: 158 tun
Váha pomocných konstrukcí: 20 tun
Počátek cesty: Slaměnka 1110 m n. m.
Konec cesty: Chlum 1116 m n. m.

Nová atrakce na Dolní Moravě bude otevřena sice celoročně, ale obsluha na ni bude pouštět maximálně pět set návštěvníků v jeden moment. Prvních čtrnáct dní zkušebního provozu navíc jen polovinu.

A provoz lávky může zastavit i vítr. Jestliže totiž na začátku cesty po mostě vládlo bezvětří, uprostřed údolí už začne docela silně foukat. Při překročení limitu síly větru 72 kilometrů za hodinu se zavírá.

„Pak už je pro lidi obtížné se na lávce udržet,“ uvedl Ondruch. Lávku může uzavřít i silná námraza.

Most spojuje hřebeny Slamník a Chlum. Povede návštěvníky od chaty Slaměnka 95 metrů vysoko nad Mlýnským údolím. Se svou délkou 721 metrů je o více než 200 metrů delší než dosavadní nejdelší pěší visutý most světa, který se nachází v Portugalsku.

Pro některé pak může být poněkud výjimečná i cena za vstup na lávku. Nejlevnější vstupenka totiž dospělého po zakoupení na e-shopu stojí 350 korun, děti do patnácti let platí 180 korun.

Znamená to ale nejdříve vydupat strmý kopec k chatě Slaměnka pěšky, což zabere hodně přes hodinu. Kdo si chce procházku užít bez námahy, zaplatí si ke vstupnému na most i jízdu lanovkou, což dospělého přijde na 575 korun. Rodinu se dvěma dětmi tak atrakce bude stát už 1 950 korun. 

Pokud pak bude chtít rodina sjet dolů po tříkilometrové bobové dráze, připlatí si dalších 880 korun.

Generální ředitel Horského resortu Dolní Morava Martin Palán je přesvědčen, že cena byla stanovena vhodně a zájemce si atrakce najde. „Cena za vstup na podobný most v Portugalsku je víceméně stejná,“ uvedl Palán.

Společnost Sněžník podle Palána zaplatila za stavbu atrakce více než sto milionů korun. Očekává, že každý rok jej navštíví dvě stě tisíc lidí.

Nový most je vidět už ze silnice od Králík, ale musíte ho tam hledat, je to jen tenká linie táhnoucí se od rozhledny na protější svah. Je tak ke krajině mnohem přátelštější než nedaleká Stezka v oblacích. Ta při otevření před šesti lety sklidila velkou kritiku za to, že se v krajině vypíná vysoko nad zdejší smrkový porost.

Návštěvníkům vedle procházky po lávce provozovatelé nabízí také naučnou stezku „Most času“ s prvky rozšířené reality, jejíž součástí bude i prvorepublikový řopík. Hra s pomocí mobilního telefonu a deseti naučných panelů provede výletníky historií země od roku 1935 do současnosti.

V obci se bojí, aby ji nezaplavili turisté jako při otevření Stezky v oblacích

Obec Dolní Morava, na jejímž katastru resort i nový most stojí, zatím neví, jak velký zájem atrakce vyvolá. „Ještě štěstí, že to otevírají před hlavní sezonou, uvidíme ve zkušebním provozu, jak se to bude zvládat. Hlavní nápor očekávám na letní prázdniny,“ uvedl starosta Dolní Moravy Richard Novák.

V obci přibylo na podzim 250 parkovacích míst a rozšířila se i silnice pod lanovkou, nicméně existují obavy, aby se neopakovala situace z roku 2016. Dolní Moravu tehdy zaskočila obrovská vlna zájmu o nově otevřenou vyhlídkovou Stezku v oblacích, která zahltila vesnici auty i výletníky, kteří dorazili jen na otočku.

Podle starosty bude klíčové zvládnout právě parkování. „Jsou návštěvníci, kteří pokyny organizátorů parkování neposlouchají. Proto jsem požádal policii o pomoc. Stačilo by, kdyby se zde v době většího náporu postavila policejní hlídka. Samozřejmě ne proto, aby řídila dopravu. Organizátoři, kteří posílají návštěvníky na parkoviště, by ale měli větší respekt,“ míní starosta.