Ve Slepoticích skončila likvidace drůbeže kvůli chřipce, haly čeká dezinfekce

  16:30
Z chovu ve Slepoticích na Pardubicku, kde se vyskytla ptačí chřipka, odjel poslední kamion s usmrcenou drůbeží. „Náročná práce hasičů by dnes měla skončit,“ uvedla jejich krajská mluvčí Vendula Horáková.

Na řadě je dezinfekce pěti chovných hal.

Hasiči ptáky usmrcovali pomocí oxidu uhličitého a mrtvé vynášeli.  Zlikvidovali téměř 140 tisíc kusů drůbeže. V kontejnerech je pak nákladní vozy převážely do kafilerií.

„Tento zásah řadím mezi velmi profesionální. Nebylo jiné cesty, než toto radikální řešení,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a poděkoval všem zasahující členům integrovaného záchranného systému, starostům dotčených obcí a veterinářům.

Hasiči začali s likvidací společně s veterináři v pondělí večer, odstraňování následků ptačí chřipky trvalo 66 hodin.

„Za tuto dobu byla vyklizena jedna hala s krůtami a čtyři s brojlery, celkem tedy 400 tun uhynulé drůbeže,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy Josef Boháč. 

Na místě průběžně pracovalo od 61 do 116 profesionálních i dobrovolných hasičů.

Zemědělský podnik Moras, kterému postižený chov patří, podá do konce března žádost o proplacení některých nákladů spojených s likvidací chovu. Kdyby společnost drůbež prodala, brojleři už měli mířit na jatka, utrží za ni deset milionů korun.

Další škody podniku vzniknou odstávkou a likvidací chovu. Něco mu uhradí pojišťovna a něco ministerstvo zemědělství.

„Řešili jsme to s ministrem. Do konce příštího měsíce podáme na ministerstvo soupis nákladů, už ho připravujeme,“ řekl předseda představenstva Zdeněk Barták.

Jak se virus ptačí chřipky mezi drůbež dostal, stále není jasné. „Vyšetřitelné to je, ale musí se najít původce,“ řekl Boháč.

Autor: