V Českých Libchavách hořela skládka odpadu, požár patrně zažehl horký popel

  9:36,  aktualizováno  15:45
Haldy komunálního odpadu začaly časně ráno hořet nedaleko Českých Libchav na Orlickoústecku. K požáru vyjíždělo osm jednotek hasičů s devíti cisternami.

Osm jednotek hasičů bojovalo s plameny na skládce komunálního odpadu v Českých Libchavách. | foto: HZS Pardubického kraje

„Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen u požáru skládky komunálního odpadu v Českých Libchavách. Jde o skládku o rozměrech zhruba 40x30 m. Hasiči jsou na místě od 5.42 hodin ráno,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Nedaleko místa požáru zřídili hasiči dvě čerpací stanoviště k odběru vody.

Starostové okolních obcí však žádná opatření kvůli znečištěnému ovzduší přijímat nemuseli. „Štěstím je, že vítr téměř nefouká, a tak silný kouř stoupá vzhůru a neohrožuje okolní obce České Libchavy a Sopotnici,“ dodala Horáková.

Podle starosty Českých Libchav, od kterých je skládka vzdálena asi jeden kilometr, jde během tří neděl o druhý požár.

„Nejčastější příčinou požáru na skládce bývá žhavý popel, který lidé nasypou do popelnic. Ten na skládce doutná a většinou v noci od něj chytnou další věci. Naštěstí skládka už při svém vzniku v polovině 90. let byla situována tak, aby při podobných událostech okolní obce neohrožovala,“ řekl starosta Jan Krčmář s tím, že na skládce provozované společností Marius Pedersen hořelo za tu dobu celkem asi desetkrát.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu krátce po sedmé hodině. „Hasičům se podařilo oheň zcela zlikvidovat v 9.07 hodin. Příčinou požáru je pravděpodobně žhavý popel na skládce komunálního odpadu,“ uvedla mluvčí hasičů. 

Autor: