iDNES.cz

Za obří požár seníku na Svitavsku může samovznícení, ukázalo vyšetřování

  10:32
Srpnový obří požár seníku v Opatovci na Svitavsku způsobilo samovznícení. Vyplývá to ze závěrů vyšetřování, které hasiči zveřejnili právě měsíc po události. Škoda přesáhla 15 milionů korun.

„Požár velkokapacitního seníku je naším největším zásahem. Jako příčinu jeho vzniku určila vyšetřovatelka samovznícení sena,“ řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

K samovznícení dochází, když se seno buď nedostatečně usuší, nebo se mezi něj dostane část zelené trávy. Ta se pak začne zapařovat, její teplota se zvětšuje a seno začně hořet.

Škodu na místě vyčíslila vyšetřovatelka hasičů původně na 17 milionů korun, po uzavření vyšetřování ji upravila na 15,5 milionů. Sena je letos kvůli suchu málo a někteří chovatelé kvůli tomu stáda i vybíjejí.

Fotogalerie

Hasiči zasahovali v neúnosném vedru, pod kontrolu se jim rozsáhlý požár podařilo dostat po 21 hodinách.

„Museli se soustředit zejména na ochlazování objektů v těsné blízkosti požáru, tedy o kravín plný krav a silážní jámy, které byly taktéž poblíž,“ řekla Horáková.

Na místo velitel zásahu nechal povolat vrtulník, který ale nepřiletěl, protože v době likvidace této události zasahoval u požáru luk a lesů na několika místech podél železniční trati na Mladoboleslavsku. 

Autor:
zpět na článek