iDNES.cz

Při požáru v bytě dívka otevřela dveře. Pokoj okamžitě pohltily plameny

  14:48
Požár, který doprovázel neobvyklý jev zvaný backdraft, ve čtvrtek večer zachvátil jeden z bytů v Sakařově ulici v Pardubicích. Z bytového domu muselo být na více než hodinu evakuováno dvacet lidí.

Požár bytu v Sakařově ulici v Pardubicích způsobil škodu za 2,5 milionu korun. | foto: HZS Pardubického kraje

Tři hasičské jednotky k požáru vyjížděly krátce po sedmé hodině večer, po pár minutách měly plameny pod kontrolou. 

Kvůli kouři však hasiči museli odvětrat veškeré prostory pomocí přetlakové ventilace, aby se evakuovaní obyvatelé z okolních bytů mohli vrátit domů.

Oheň vzplál v obývacím pokoji, kde se majitelka bytu s dcerou dívala na televizi. V tom najednou vzplálo něco u vánočního stromečku. 

Dcera utekla do svého pokoje, ovšem jak otevřela dveře, do obýváku se dostalo větší množství vzduchu a došlo ke specifickému jevu, kterému hasiči říkají backdraft, neboli výbušné hoření. 

To se projevuje tak, že v jednu chvíli vzplane celá místnost. Majitelka bytu s dcerou ale stihly včas utéct.

„Při požáru v uzavřeném prostoru se vlivem nedostatečného přívodu vzduchu vyvíjí velké množství hořlavých plynů. Pokud do této směsi přivedeme vzduch, například otevřením dveří, dochází k náhlému prudkému vznícení. Rychlost šíření je v takovém případě více než 20 metrů za sekundu,“ vysvětluje mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková jev, na který se hasiči cvičí simulací ve speciálním kontejneru.

Fotogalerie

Na místě zasahovali i zdravotníci, kteří zkontrolovali stav evakuovaných lidí. Někteří obyvatelé si ještě večer našli náhradní ubytování. 

„Po hodině a dvaceti minutách se ale mohli lidé vracet do svých domovů,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Škoda byla podle hasičů předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčinu požáru objasní až další vyšetřování. Podle předběžných odhadů zřejmě byla závada na prodlužovacím kabelu nebo na jednom ze spotřebičů v místnosti. 

Specialisté z oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč pracují s verzí, že závada byla na televizi, hifi soupravě či notebooku.

Výcvik hasičů ve flashover polygonu ve Zbirohu

Autor:
zpět na článek