Hasiči vyšetřují požár v Explosii, hořelo v budově se střelným prachem

  11:26
Speciální hasičský tým od úterý vyšetřuje požár v sekci střelného prachu ve státem vlastněné firmě Explosia v Pardubicích. Požár poničil technologii, která však nemá vliv na ostatní výrobu. Nikdo nebyl zraněn.

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Hořelo v noci na úterý v jedné z budov v areálu v pardubickém Semtíně. „Požár uhasili naši podnikoví hasiči. V první fázi musíme zjistit příčinu, co za požárem stálo. Naši lidé zároveň vyhodnocují, co se z poničené technologie na výrobu střelného prachu dá ještě použít,“ nechtěl být konkrétnější mluvčí Explosie Martin Vencl.

Jak dlouho obnova budovy potrvá, není jisté. Výrobu to však podle Vencla nijak neohrožuje. Odhadovaná škoda je zhruba 10 milionů korun.

„Co jsme tady vyráběli, z obchodních důvodů sdělovat nemůžeme. Výroba, kde došlo k požáru, neovlivňuje výrobu dalších produktů. Nadále jsme schopni plnit zakázky, které máme nasmlouvány,“ doplnil mluvčí.

Nehoda se obešla bez zranění a ztrát na životech. Případ si k vyšetřování převzali krajští hasiči.

„Byl sestaven vyšetřovací tým. Nic dalšího k případu sdělovat nebudeme,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

V pardubické továrně na výbušniny a střelivo hořelo i v roce 2019, rovněž v budově se střelným prachem. Následně došlo k výbuchu, který byl doprovázen tlakovou vlnou. Tehdy jeden člověk s vážnými popáleninami zemřel a tři další lidé byli zraněni, škoda se vyšplhala na 3,7 milionu korun.

Autor: