Pediatra město marně láká už roky, nově lékařům poskytne i parcelu pro dům

  9:26
Nedostatek dětských lékařů trápí dlouhodobě nejedno české město. V Lanškrouně na Orlickoústecku nemohou sehnat pediatra už od roku 2015. Radní se proto rozhodli rozšířit pobídku kromě nové ordinace i o stavební parcelu.

Po smrti lékaře Jiřího Míky, v jehož ordinaci pod jeho odborným dohledem vykonávali praxi lékaři a lékařky z dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice, ve městě chybí dva lékaři pro děti a dorost.

„Krajský úřad na náš podnět vypsal další výběrové řízení na dětského lékaře. Snažili jsme se takto někoho sehnat minimálně dvakrát, nikdo dosud na výzvu nezareagoval,“ zoufá si nad letitým problémem Lanškrouna starosta Radim Vetchý.

Radnice se minimálně jednoho pediatra snaží nalákat na moderní ordinaci v přízemí nové polikliniky, ke které navíc přidá jako benefit městský byt nebo parcelu pro stavbu rodinného domu.

Podobnou motivaci lékařům, kteří se do práce v odlehlých regionech nehrnou, nabízejí města napříč Českem.

„Pobídky jsme řešili na radě města. Novinkou je stavební parcela ke stavbě rodinného domu. Zatím k ní nemáme dovedenou technickou infrastrukturu, ale nebude problém ji tam udělat,“ uvedl Vetchý.

V současné době mohou rodiče s dětmi navštěvovat pouze ordinaci lékařky Barbory Ulmanové, přibírat další malé pacienty z kapacitních důvodů ale nemůže. Část pacientů po zesnulém lékaři si naštěstí převzala další posila z dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice. Rodiny, na které dětský lékař nezbyl, musejí dojíždět za lékaři s volnou kapacitou v okolí.

„Otázka nedostatku celého spektra odborných lékařů na různých místech Pardubického kraje mě nenechává klidnou a je pro mne jednou z priorit, aby praktičtí, dětští a zubní lékaři přišli tam, kde jsou potřeba a aby dostupnost zdravotních služeb byla rovnoměrná v celém kraji,“ uvedla už loni náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Autor: