Tři zaměstnanci firmy z Holic mají koronavirus, do karantény jde stovka lidí

  18:22
Ve firmě Junker v Holicích na Pardubicku se nakazili tři zaměstnanci z výrobní haly koronavirem. Jejich 98 spolupracovníků tak musí do karantény. Firma bude na tři týdny uzavřená, proběhne plošné testování za asistence armády.

Na Facebooku o tom informoval starosta města Ondřej Výborný.

„Z preventivních důvodů firma uzavřela pro příští týden veškerý provoz, navazovat bude čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Situaci komunikujeme s krajskou hygienickou stanicí i všemi zainteresovanými subjekty,“ uvedl.

A dodal, že lidé by měli být i nadále obezřetní, dodržovat veškerá opatření a zachovávat zdravý rozum.

„Navzdory všem velmi nadstandardním opatřením, které jsme zavedli, bohužel tato situace nastala. Od března měříme všem zaměstnancům teplotu, máme velmi přísná hygienická opatření,“ uvedl ředitel firmy Karel Panuš. 

„Je to pro nás komplikace, protože potřebujeme dělat projekty pro naše zákazníky. V rámci koncernu řešíme vzájemnou podporu, interně to řešíme,“ uvedl Panuš. 

Podle hygieniků se jeden ze zaměstnanců nakazil na začátku června na rodinné oslavě na Chrudimsku, kde bylo zjištěno ohnisko nákazy již dříve. „Odtud stopa vede až k nám. Jeden člověk, který byl pozitivní, nakazil minimálně další dva ve firmě. Je minimálně dobré, že je známý zdroj a dají se dohledat kontakty,“ řekl Panuš.

Krajská hygienička Olga Hégrová pro ČTK doplnila, že další lidé, kteří pracovali na jiných pozicích než ve výrobě, si vzali z nařízení managementu dovolenou. Je jich kolem 170.

„V rámci epidemiologické šetření byly zjištěny tři případy mající vztah k firmě Junker, jeden pracovník byl kontaktem s osobami v případu, který řešíme na Chrudimsku, kde byla rodinná oslava,“ uvedla Hégrová.

Hygienici o víkendu potvrdili osm nakažených, kteří byli na začátku června na rodinné oslavě na Chrudimsku.

Testování se pak podle ní bude týkat 98 lidí z výrobní haly.Pomoci by měly odběrové armádní týmy, které odběry provedou na začátku příštího týdne. 

Firma Junker vyrábí brousicí stroje, je součástí německého koncernu, který založil Erwin Junker. Začal podnikat v roce 1962, v 90. letech v Česku privatizoval tři podniky, mezi nimi holickou společnost.

Autoři: ,