iDNES.cz

ANALÝZA: Vedení je v poločase, ODS zatím hnutí ANO v Pardubicích zastiňuje

  17:28
Už dva roky utekly od chvíle, kdy primátor Martin Charvát z ANO složil hodně poslepovanou koalici v čele pardubického magistrátu. Možná i to má vliv na to, že radní město sunou dopředu jen velmi obtížně. A když se něco podaří, většinou za to mohou zástupci menších stran. Proč tomu tak je, ukáže analýza redakce MF DNES.

Křehká koalice vládne bez Karla Haase. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

ANO, ODS, ale jenom její část, SPP, ČSSD, KDU-ČSL a bývalá členka TOP 09.

To není námět na pokračování slavného songu Ivana Mládka o zkratkách, ale výčet politických týmů, ze kterých před dvěma roky vzniklo vedení pardubické radnice.

Už z toho, že v seznamu jsou zahrnuty strany z celého politického spektra, je patrné, že se spolupráce nerodila lehce a že má i během volebního období své velké limity.

Ty tu a tam probublají na povrch. Možná i proto vedení radnice už na začátku volebního období definitivně zrušilo pravidelné tiskové konference po radě města. 

Raději si dva největší partneři ANO a ODS dělají své brífinky před zasedáním zastupitelstva. Porušení mnohaleté tradice má jistě více důvodů, ale jeden bude ten hlavní - po otázkách žurnalistů by se až bolestně často mohly objevit neshody mezi jednotlivými radními u některých projektů.

Pro ANO je stadion alfou omegou, ODS ho posílá ke dnu

Evidentně nejvíce sporů mezi ANO a zástupci modré strany panuje ohledně přestavby Letního stadionu. Zatímco ANO si udělalo z projektu za bezmála půl miliardy svou vlajkovou loď a vlastně s ním spojilo úspěšnost či neúspěšnost celého volebního období, zástupci ODS stavbu nemohou ani cítit, a kde to půjde, tam budou sypat do celého procesu schvalování písek. 

A možná to nakonec nebude ani nutné. Výběrovou soutěž musela radnice po té první špatně připravené vypsat znovu. Celá akce je navíc natolik složitá a může se zadrhnout na tolika místech, že fotbalisté i jejich fanoušci zrovna nemohou oplývat pocitem, že se za dva roky sejdou na novém stadionu.

Pokud by se projekt nepovedlo dotáhnout, vina by padla na hlavu primátora Martina Charváta. Ten před rokem nečekaně vyhodil svou pravou ruku a náměstkyni Helenu Dvořáčkovou, která právě rekonstrukci stánku z roku 1931 na sílu protlačila zastupitelstvem. 

Charvát její odchod nikdy nevysvětlil a investiční projekty si stáhl pod sebe, což kritizovali političtí kolegové. „Mým odchodem primátor ztratil sílu a nyní bude už jen ve vleku ODS,“ uvedla po vyhazovu Dvořáčková. 

Mohla z ní mluvit ublíženost, ale při pohledu na radnici se skutečně zdá, že občanští demokraté přebírají v některých momentech aktivitu. Hlavně pokud se ve městě něco mění, většinou to souvisí s dopravou, kterou má pod záštitou náměstek primátora Petr Kvaš z ODS. 

Vrcholí instalace inteligentních semaforů, oprava nadjezdu Kyjevská je kompletně připravená, v ulicích je možné půjčovat si sdílená kola a koloběžky. 

Náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD se zase může kasat, že se brzy spustí přestavba části Automatických mlýnů na galerii a dílny pro děti. Sice je otázka, zda není zbytečné za ekonomické krize utratit 400 milionů korun za podobně „nezbytné“ věci, ale jasné je, že Rychtecký to bude vydávat za svůj úspěch.

To hnutí ANO zatím silné karty před volbami, které přijdou už za dva roky, nedrží. Hodně bude záležet na tom, jak dopadne stadion a také budování autobusových terminálů u nádraží. 

Ovšem nedávné krajské volby ukázaly, že atmosféra se mění. Hejtman Martin Netolický z ČSSD uspěl s jasným vymezováním se proti ANO a jistě bude pro dnešní partnery Charváta lákavé vyzkoušet podobnou taktiku i před komunálními volbami 2022.

zpět na článek