Jednání o spalovně v Pardubicích je zpět, veřejnost v pondělí zaplní Ideon

  8:06
V Pardubicích se v pondělí bude opět, již potřetí, veřejně projednávat záměr firmy AVE CZ modernizovat spalovnu průmyslového odpadu v Rybitví. Lidé se tentokrát setkají na výstavišti Ideon. Odpor politiků i veřejnosti proti projektu neslábne.

Silné emoce provázely jednání o spalovně už v prosinci 2009. Kvůli příliš malé kapacitě sálu ABC Klubu se první jednání uskutečnilo v hokejové aréně. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Poprvé v roce 2009 v aréně za účasti zhruba sedmi tisíc lidí. Podruhé letos v únoru jen online na internetu. A nyní do třetice zase hromadně v Ideonu.

Tak vypadá přehled veřejných projednání plánu firmy AVE CZ na pálení dvaceti tisíc tun nebezpečného odpadu ročně na návětrné straně krajského města.

„Veřejné projednání se bude podle informací z ministerstva životního prostředí konat 14. listopadu od 15 hodin v Ideonu. Na jednání samozřejmě nebudeme chybět a doufám, že možnosti říci své protiargumenty využije co nejvíce lidí,“ řekla náměstkyně primátora Pardubic zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová z ANO.

Město Pardubice, jako jedna z dotčených obcí, tuto stavbu nadále odmítá. Radní města opakovaně jednohlasně vyjádřili zásadní nesouhlas s přípravou a realizací tohoto projektu. Své vyjádření včetně argumentů město zaslalo ministerstvu životního prostředí. Své stanovisko bude město hájit i na veřejném projednání vlivu stavby na životní prostředí.

„Když už město propáslo možnost spalovnu odkoupit, a tím zamezit obnovení jejího provozu, což považuji za fatální chybu, musíme stále v rámci zákonem daných možností udělat maximum pro to, aby nám v budoucnu spalovna neznepříjemňovala život,“ uvedl nový primátor Pardubic Jan Nadrchal, který tak narážel na skutečnost, že zastupitelé sice v minulosti schválili odkup zařízení za 35 milionů, ale když se hlasovalo o uvolnění peněz z rozpočtu, v sále chybělo několik zastupitelů, a bod tak těsně neprošel.

Firma, patřící do portfolia miliardáře a majitele fotbalové Sparty Praha Daniela Křetínského, tak opět rozjela boj o všechna potřebná razítka.

„Město se opakovaně vyjádřilo proti záměru vybudovat v Rybitví spalovnu průmyslového odpadu, a zatížit tak životní prostředí v okolí. Ani naše nové vedení nemá důvod cokoli na tom měnit. Mně osobně je toto téma o to bližší, že bydlím ve Svítkově, tedy relativně blízko, a vím, že občané se opravdu obávají zhoršení životního prostředí a dosud je nikdo nepřesvědčil o opaku,“ dodala náměstkyně Klčová.

Firma se spalovny nevzdává

Společnost AVE CZ usiluje o obnovu spalovny, kterou koupila od pardubické chemičky Synthesia, již řadu let.

„Spalovna pomůže regionu nejen s odstraněním nebezpečného odpadu, včetně toho zdravotnického z nemocnic či domovů pro seniory, ale také s výrobou elektrické energie. Na pondělním setkání rádi zodpovíme všechny dotazy a připomínky, které na něm občané vznesou,“ uvedl jednatel a výkonný ředitel společnosti AVE CZ Aleš Hampl s tím, že zdraví obyvatel a životní prostředí v okolí spalovny jsou pro společnost naprostou prioritou.

„Proto ji chceme postavit na nejmodernějších dostupných technologiích, jejichž šetrnost dokládají autorizované studie a také nezávislé autority – Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice i Krajský úřad Pardubického kraje, včetně dotčených odborů Ministerstva životního prostředí, nemají k dokumentaci již zásadní připomínky,“ dodal.

Plán na zbudování spalovny, tehdy ještě za podpory politiků z vedení radnice i kraje, představili zástupci firmy v roce 2006 na tiskové konferenci v hotelu Zlatá štika.

„Nyní začne posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Lidé mohou vznášet námitky. Mně se ale projekt líbí. Spalovna zapadá do našeho plánu odpadového hospodářství,“ řekl v roce 2007 třeba tehdejší krajský radní odpovědný za ekologii Petr Šilar.

Ovšem záměr spalovnu modernizovat a spalovat v ní ročně 20 tisíc tun nebezpečných odpadů, které by se sem svážely z celé republiky, nezískal v roce 2009 potřebná povolení.

Společnost tehdy narazila nejen na nesouhlas úřadů, ale také na silný odpor samospráv i samotných občanů. Petici proti spalovně tehdy podepsalo téměř 50 tisíc lidí, na veřejné projednání záměru, které se konalo v ČEZ Areně, tenkrát přišlo přes sedm tisíc lidí. Naopak politici z vedení kraje i města Pardubice dlouhodobě podporují stavbu spalovny komunálního odpadu v Opatovicích.