Žako se usadil na vysoké bříze a napínal hasiče na žebříku

  13:22
Drážní hasiči nevyjíždějí jenom k následkům nehod na železnici. Tento týden jednotka Správy železnic z České Třebové asistovala při záchraně papouška žako, který se usadil na vysokém stromě.

Hasiči v Semaníně na Českotřebovsku odchytávali z hasičského žebříku papouška, který se usadil na bříze v patnáctimetrové výšce. | foto: HZS Pardubického kraje

Popelavě zbarvený papoušek uletěl majitelce v obci Semanín. Jeho touha po svobodě naštěstí nebyla nakonec tak silná, neboť se pták místo volné letu do neznáma usadil na větvi nedaleké břízy v patnáctimetrové výšce.

Tam ho jeho majitelka sledovala. Pak už ženě nezbývalo nic jiného, než přivolat hasiče.

„Po příjezdu na místo jsme zjistili, že papouška těžko zachráníme, tak jsem na místo povolal automobilový žebřík ze stanice Ústí nad Orlicí,“ uvedl k odchytu ptáka velitel směny českotřebovských drážních hasičů Jiří Hlaváček.

Po vysunutí žebříku pak už jen hasiči v záchranném koši čekali, zda papoušek uletí, nebo se nechá odchytit.

„Posádka koše automobilového žebříku se doslova modlila, když se přibližovala k papouškovi na větvi, aby se koše nezalekl a neodletěl. Poté hasiči umístili ptáčka do majitelčiny klece a snesli se zpět k zemi,“ dodala k záchranné akci mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Autor: