Žena si na nádraží prohlížela řád a spadla do jámy, Správa železnic musí platit

  17:28
Odvolací Krajský soud v Pardubicích potvrdil výrok orlickoústeckého Okresního soudu a přiznal Janě Hořejší částku 150 280 korun za úraz, který utrpěla, když u vstupu do nádražní budovy v Ústí nad Orlicí upadla do odkryté, nezajištěné a neoznačené drenážní jámy.

Místo zakrýval plech, který však v době nehody na místě nebyl. | foto: SDH Budislav

Do Ústí nad Orlicí přijela navštívit vnoučata a když sledovala před nádražní budovou jízdní řády, udělala úkrok do šachty dešťové kanalizace.

Žena měla zlomený kotník, pohmožděné rameno a ruku a další zdravotní potíže, z nichž se pak velmi dlouho dostávala a zejména rehabilitovala.

Proti rozsudku prvnoinstančního soudu se odvolala Správa železnic. Ta se hájila tím, že místo bylo zakryté plechem, který podle ní zvedl vítr, nebo ho někdo těsně před nehodou ukradl. Přítomnost plechu, který díru zakrýval, doložilo několik svědků.

Právní zástupce žalované strany také uvedl, že se žena buď měla věnovat chůzi, nebo sledování odjezdu vlaků a po odvolacím soudu žádal plného zproštění obžaloby.

Jenže Krajský soud jeho návrhu nevyhověl.

„Záznam z kamerového systému jasně prokázal, jak se skutek stal. Je alarmující, že nikdo neučinil nápravu. Místo bylo přitom zdrojem dalších úrazů,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Miloš Zdražil.

Narážel na fakt, že si v kanálu lidé neublížili poprvé a že jde o třetí případ.

Soudce také odrazil slova obhájce, který nezakrytou díru omlouval přílišnou byrokracií při zadávání zakázky na opravu.

„I když tyto organizace vedou papírovou válku, nemůžeme tolerovat, že je půl roku vpusť otevřena. Za správu majetku odpovídá jeho vlastník a v jeho silách bylo závadu odstranit, toto je učitelský případ, jak k tomu nepřistupovat,“ řekl Zdražil.

Autor: