V Pardubickém kraji je už 18 očkovacích center, tři ještě přibudou

  15:18
Síť očkovacích center v Pardubickém kraji je ode dneška zase hustší. Nově mezi ně přibyla Polička. V průběhu června začnou zdravotníci očkovat ještě v Lanškrouně, Králíkách a v Lázních Bohdaneč, oznámilo vedení kraje.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Rychlost očkování v jednotlivých centrech se často až dramaticky liší. Zatímco v České Třebové by lidé měli na první dávku podle zveřejněných dat čekat v průměru dva týdny, v Chrudimské nemocnici týdnů sedm a ve Svitavách ještě déle.

Míst, kde je možné se očkovat, stále přibývá. Ode dneška se očkuje ve spolkovém kulturním domě Jordán v Poličce, provoz zajišťuje Poličská nemocnice společně s městem.

„Usilovali jsme o to už dříve, že to trvalo takto dlouho, nás trochu mrzí, ale nebyla očkovací látka. Už od února jsme vedli jednání s lékaři, abychom si zajistili personál,“ uvedl místostarosta Poličky Pavel Štefka.

Původně měly od počátku června rozjet provoz očkovacích center v Lanškrouně a Králíkách dvě soukromé firmy, ale tamní obyvatelé musejí ještě chvíli počkat.

Další místa se budou otevírat postupně

„Probíhá jednání mezi firmou a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, ale je to snad na dobré cestě. Centrum bychom měli otevřít příští týden, zatím bohužel neznáme přesný termín. Jsme domluveni, že jakmile budou znát přesné datum, okamžitě nám dají vědět,“ uvedl Aleš Hampl z Městského úřadu v Lanškrouně. 

Očkování v kraji

Celkem vykázaných očkování: 223 094 

Nejvíce vykázaných očkování za den: 4 530 (27. května) 

Očkovací centra: Pardubice sál Jana Kašpara, Pardubice Magnum, Pardubice poliklinika KOLF, Rybitví, Chrudim, Hlinsko, Seč, Luže, Svitavy, Moravská Třebová, Litomyšl, Polička, Jevíčko, Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Brandýs nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk

Očkovací centrum bude umístěno v kulturním domě L’Art. Králíky připravily vhodné prostory v budově zdravotního střediska. V Králíkách Pardubický kraj očekává zahájení očkování pravděpodobně ve čtvrtek 3. června. 

„V případě Lanškrouna probíhají administrativní úkony a komunikace s krajskou hygienickou stanicí ohledně provozního řádu. Reálně by mohlo očkování začít v polovině měsíce. V Lázních Bohdanči by mělo očkování začít od pondělí 7. června s umožněním registrace v tomto týdnu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Po otevření těchto očkovacích center už bude pokrytí území regionu poměrně komfortní. Krajští politici pak budou řešit, jak přestěhovat některá centra z míst, kam dlouhodobě nepatří. Ve Svitavách se centrum musí vystěhovat z přízemí multifunkčního centra Fabrika, aby se tam mohly odehrávat kulturní podniky.

„Zároveň chceme nejpozději do konce září opustit sál Jana Kašpara na krajském úřadě, který slouží také jako kulturní, společenský a přednáškový sál,“ uvedl Netolický.