Pardubický kraj pošle svým nemocnicím miliardu, aby získal evropské peníze

  9:26
Neobvyklou finanční operaci chystá Pardubický kraj. Do společnosti Nemocnice Pardubického kraje, pod níž spadá pět nemocnic, pošle miliardu korun. Na společnost převede i rozestavěnou část nového pavilonu v Ústí nad Orlicí.

Pardubický kraj pošle nemocnicím peníze, aby dosáhl na evropské miliony. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jestli se něčeho krajští politici v minulosti báli, tak svěřit pěti nemocnicím s akutní péčí majetek. Patrně podle hesla, kdo nic nemá, nemůže to ani ztratit. Budovy i pozemky v jednotlivých areálech si ponechal Pardubický kraj.

Teď ale dotační podmínky Evropské unie politiky v podstatě přinutily dosavadní opatrný přístup opustit. Pardubický kraj může ušetřit velké peníze při modernizaci krajských nemocnic. 

Z peněz programu REACT EU, které byly vyčleněny na boj s epidemií, jde do České republiky 27 miliard korun. Kraj v klikací soutěži o dotace uspěl a měl by obdržet na základě svých žádostí celkem 917 milionů korun.

Podle podmínek Evropské unie ale musí o peníze žádat poskytovatel zdravotní péče, tedy společnost Nemocnice Pardubického kraje, pod níž spadá pět nemocnic s akutní péčí. 

To je ale potíž, neboť kraj urgentní příjem v Pardubicích už vysoutěžil a nový pavilon v Orlickoústecké nemocnici dokonce rozestavěl. Aby žádosti uspěly, musí kraj pozemky pod rozestavěnou stavbou v Ústí nad Orlicí v hodnotě sto milionů převést na nemocnici. 

V Pardubicích zase převádí řízení stavby pod hlavičku nemocnice. A nejen to, musí jí dát i peníze, aby mohla platit faktury za obě stavby. Manévr už schválila krajská rada, za týden musí transfer peněz a majetku z kraje na nemocnici potvrdit zastupitelstvo.

„Peněžitý vklad Pardubického kraje je ve výši 980 609 tisíc korun pro obě nemocnice pro roky 2021 až 2022,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN). 

Peníze chce kraj nemocnici poslat ve čtyřech splátkách, poslední by měla dorazit do konce poloviny příštího roku. Stamiliony v rozpočtu jsou pochopitelně připraveny, kraj s investicemi počítal.

Nemocnice byly ztrátové, majetek byl ale tabu

Kraj měl v minulosti velmi rozumný důvod, proč nepouštět z ruky majetek uvnitř pěti nemocnic. Šéfové zdravotnických zařízení totiž nedokázali hospodařit bez ztrát a Pardubický kraj musel čas od času do nich nasypat stamiliony, aby přežily. 

V roce 2007 při přeměně pěti příspěvkových organizací na akciové společnosti jim politici svěřili jen skromné základní jmění. Samotný majetek díky tomuto ohrožen nebyl, byť Pardubická nemocnice pak i kvůli tomu plnila noviny titulky varujícími, že se blíží k hranici insolvence.

Hejtman Martin Netolický (ČSSD) upozorňuje, že potíže tohoto druhu jsou už pryč a Nemocnice Pardubického kraje hospodaří dlouhodobě bez ztrát. „Ekonomická situace se změnila, v tuto chvíli není nutné majetek chránit vyjmutím z akciové společnosti,“ uvedl Netolický.

Největší z chystaných akcí je stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici, na kterou by měla přijít půlmiliardová dotace. 

Budovu má do roku 2023 postavit sdružení GEOSAN a PKS Stavby za 1,652 miliardy korun včetně DPH. Nový pavilon bude vklíněn mezi dnešní onkologii, neurologii, objekt velkých chirurgických oborů a radiodiagnostiku.

Osmipodlažní budova dosáhne výšky třiceti metrů a zajistí lékařům i pacientům slušné operační sály, moderní urgentní příjem i lůžka pro nemocné na úrovni.

Nový centrální urgentní příjem v Orlickoústecké nemocnici by měl kraj začít přebírat od stavební firmy příští rok v lednu. Stavba za 470 milionů korun bude vstupní branou pacientů do nemocnice. 

„Dle charakteru onemocnění a jeho tíže bude v těchto prostorách rozhodnuto, zda bude nemocný léčen ambulantně, nebo bude nutný pobyt v nemocnici. K tomuto rozhodnutí slouží celý komplet laboratorních i zobrazovacích vyšetření jako rentgen, ultrazvuk, CT a laboratorní vyšetření,“ řekl před časem náměstek Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek.