Pacientovi nevrátili kost do původní polohy, špitál musí platit půl milionu

  10:02
Nemocnice Pardubického kraje prohrála spor s pacientem, který má i po dvou operacích nohy vážné zdravotní potíže. Je povinna mu zaplatit přes půl milionu korun. Rozhodnutí okresního soudu potvrdil ve středu i krajský soud.

ilustrační snímek | foto: Pardubický kraj

Pacient, který si stěžoval na nepovedené operace ve Svitavské a Pardubické nemocnici, vyhrál svůj soudní spor dříve, než vůbec začal. Vedení krajských nemocnic totiž nedodalo okresnímu soudu včas své stanovisko.

Soudci se rozhodli nečekat a pacientovi přiznali celou částku, kterou požadoval na základě předloženého znaleckého posudku.

Žalovaná nemocnice tak musí zaplatit 590 tisíc korun s úroky plus poplatek za žalobu a náklady soudního řízení.

„Žalovaná strana ještě v platebním rozkazu uváděla, že se k věci samé vyjádří, a to ve lhůtě třiceti dní. To změnila ve lhůtě, kdy ještě tato třicetidenní lhůta plynula, a tam uváděla, že věc ještě musí projednat s pojistitelem. Takový důvod však jak okresní, tak odvolací krajský soud neuznal,“ uvedl člen senátu pardubické pobočky krajského soudu Martin Tomek.

Potíže po operaci přetrvávaly

Pacient v prosinci 2018 uklouzl a utrpěl zlomeninu kotníku pravé nohy. Den na to jej operovali ve Svitavské nemocnici. Protože jeho potíže přetrvávaly, byl operován znovu v červnu 2019 v Pardubické nemocnici. Ani pak se jeho zdravotní stav nezlepšil, noha ho bolí, otéká, nemůže dlouho stát ani chodit.

Oslovil proto soudního znalce, který ve svém posudku dospěl k závěru, že ani jedna operace nebyla provedena správně. Ve Svitavách podle něj lékaři nevrátili při operaci lýtkovou kost do původní polohy.

Operace v Pardubické nemocnici pak podle jeho mínění nemohla napravit důsledky prvního nepovedeného zákroku, a navíc i na ní shledal pochybení. Muž má nyní o něco kratší pravou nohu a sníženou její hybnost a ohebnost. Zažaloval proto nemocnici a požadoval odškodnění.

Když nemocnice obdržela letos v lednu od soudu platební rozkaz, podala odpor a do třiceti dnů se měla k žalobě vyjádřit a vysvětlit, proč nárok neuznává.

Místo toho nemocnice Okresnímu soudu v Pardubicích poslala zprávu, že termín nestíhá. Tvrdila, že věc musí probrat s pojišťovnou.

„Věc se odehrála na pomezí dvou nemocnic, potřebujeme určitý čas, abychom mohli mluvit s lékaři, mohou mít odlišné přístupy. Nikdo nechtěl tu věc natahovat,“ řekl před krajským soudem právní zástupce Nemocnice Pardubického kraje Vojtěch Pilař s tím, že už při podání odporu nemocnice jasně sdělila, že nárok pacienta neuznává.

Jenže soudci jsou přesvědčeni, že nemocnice byla schopna termín dodržet. A na mlčení ze strany nemocnice zareagovali tím, že žalobu uznali.

„Žalovaná je přitom právnickou osobou, u které vedení obdobných sporů není výjimečné, disponuje odborem právním a organizačním, a byla by tak jistě schopna alespoň rámcově se vyjádřit,“ uvádí se v odůvodnění rozsudku okresního soudu. Ten krajský soud nyní potvrdil.