iDNES.cz

Nevím, proč jsem s dcerou po cestě ze sáňkování mlátil o zem, říká obžalovaný

  15:50
V pondělí začalo u pardubické pobočky Krajského soudu líčení s 35letým mužem, který letos v únoru při cestě ze sáňkování podle obžaloby drastickým způsobem zacházel se svou dcerou.

„Bylo to něco nepředstavitelného. Podle mě se to dítě znovu narodilo,“ řekl jeden ze svědků, který přispěchal na pomoc. „Z dálky jsem viděl, jak zvedá dítě nad hlavu a mrská s ním o zem. I když jsme na něj křičeli, vůbec nepřestával. Kolega z ostrahy zadržel otce dítěte, já jsem ho uklidňoval až do příjezdu policie,“ řekl další svědek.

Jména ani další informace umožňující případnou identifikaci nezletilého dítěte iDNES.cz sdělovat nesmí s ohledem na ochranu oběti. Případ se stal nedaleko ubytovny a vrátnice většího závodu. Právě zdejší kamery incident natočily. Záběry byly promítnuty i u soudu, veřejnosti k dispozici nejsou.

Státní zástupkyně Lucie Žabková popsala, že muž při ataku uchopil dívku za oblečení a nejméně sedmkrát s ní uhodil buď o plastové sáňky, nebo o zem. A to dokonce až z výšky odpovídající úrovni hlavy dospělého. Dívku také otec nejméně třikrát udeřil pěstí a jedenkrát kopl.

Ani ne tříletá dívenka měla na hlavě a dalších částech těla řadu podlitin, nárazy naštěstí zmírnilo zimní oblečení, takže fatální zranění neutrpěla. Z líčení vyplynulo, že žila v domácnosti plné konfliktů. Partner začal podle spisu po zjištění opakované nevěry své družky pít alkohol ve velkém. A stejně řešil i situaci, kdy přišel o práci, neboť ukradl ve svém zaměstnání materiál. „Vypito“ měl i v osudný den.

Svědci přitom vesměs uváděli, že se o dítě staral lépe než matka dívky.

„Ta se doma scházela s různými muži, seznamovala se s nimi přes inzeráty na Facebooku. Svou dceru nabízela k adopci, nabízela ji i mně. Podle mě jí chyběla mateřská láska, otec měl k dceři lepší vztah než matka,“ uvedla známá rodiny. Navíc matka užívala vůči svému dítěti mimořádně vulgární výrazy.

Podle sociálního pracovníka, který rodinu zná již déle, vyplynuly konflikty z partnerské nezralosti obou stran. „Oba dva nevyrůstali v řádné rodině a neměli vzory, které by jim pomáhaly ve výchově,“ uvedl sociální pracovník. Zatímco muž je od února ve vazbě, jeho družka má jiného partnera a dítě bylo předáno do pěstounské péče. „S matkou se setkalo jen jednou, drželo se však pěstounky,“ dodal.

Pachatel, který předtím delší dobu popisoval vztahy v rodině, nebyl ani po zhlédnutí kamerového záznamu schopen své jednání vysvětlit. „Vůbec nevím, proč jsem to udělal, nedokážu si vysvětlit, co jsem v ten moment udělal,“ řekl obžalovaný.

zpět na článek