Oprava nadjezdu u pardubické nemocnice bude stát 200 milionů

  9:03
Pardubice připravují opravu klíčového nadjezdu přes železnici a ulici Kpt. Jaroše nedaleko krajské nemocnice. Oprava začne v roce 2021 a vyjde na 200 milionů korun. Radnice ještě debatuje s krajem, kdo postaví nový sjezd do zdravotnického areálu.

Velká oprava mostu u krajské nemocnice by měla začít v roce 2021. Momentálně se most musí zabezpečit tak, aby z něj nepadala omítka. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí řidiči si hlavně ve špičce zvykli na popojíždění v kolonách. Ovšem všechno se dá označit za selanku oproti tomu, co je čeká za necelé dva roky.

Radnice totiž plánuje velkou rekonstrukci nadjezdu u nemocnice, která se bude muset konat v souběhu s plánovanou přestavbou železničního uzlu Pardubice.

„Všechny výluky budeme muset koordinovat právě s pracemi na železnici,“ uvedl náměstek primátora Petr Kvaš.

Jeho úředníci už pro náročnou stavbu získali stavební povolení. „Oprava mostu projde hladce, musí. Konstrukce je v havarijním stavu,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Pravdu má v tom, že most z roku 1964 je ve špatné kondici. Už v roce 2017 z něj spadl jeden betonový díl, občas spadne omítka. Statika mostu ale prý ohrožená není. „Lidé nemusí mít strach přes most jezdit,“ doplnil Kvaš.

Podle něj při rekonstrukci navíc vzniknou budoucí sjezdy na „rychlodráhu“, jak se ve městě přezdívá Hlavačově a ulici Kpt. Jaroše, a také do nemocnice.

„Konkrétní díly mostu budou připravené tak, aby šlo sjezdy kdykoliv postavit. To byl také jeden z důvodů, proč se oprava nadjezdu oproti původním odhadům dost prodražila,“ řekl Kvaš.

Fotogalerie

Ovšem co se týče odbočovacího pruhu do areálu nemocnice, ještě není jasné, kdo jej bude financovat. Na krajském úřadě se tváří, že město.

„Krajští radní projednali budoucí bezúplatný převod částí pozemků v katastrálním území Pardubičky statutárnímu městu Pardubice. Jde o pozemky, které budou zastavěny dopravním napojením nadjezdu v Kyjevské ulici v Pardubicích do areálu Tesla a do nemocnice,“ uvedla mluvčí kraje Zuzana Nováková.

Problém však je v tom, že magistrát o zmíněné pozemky nestojí. Radní města by byli raději, kdyby sjezd připravili právě na krajském úřadě. „O tomto se ještě budeme muset pobavit. S navrhovaným řešením nesouhlasíme,“ uvedl Kvaš.

Přitom podle náměstka hejtmana Romana Línka už vše potřebné politici probrali na společném jednání.

„Reagujeme tak na společné zasedání rad kraje a města letos v únoru. Tam jsme se dohodli, že potřebné pozemky poskytneme bezúplatně městu,“ uvedl Línek s tím, že kraj pomůže i s financováním části stavby.

„Kraj podle dříve uzavřených smluv počítá s použitím výnosu 40 procent za prodej bývalé Tesly na kofinancování sjezdu k dolní vrátnici nemocnice,“ dodal Línek.

Lávka pro pěší u Sídliště Závodu Míru nakonec nebude

Ovšem běžné obyvatele Pardubic více než dohody politiků bude zajímat, jak se budou moci dostat k nemocnici ve chvíli, kdy bude most uzavřen. A dopředu je jasné, že to moc snadné nebude. „Most na čas úplně zmizí, bude třeba hledat náhradní trasy,“ řekl Kvaš.

Řidiči budou muset jezdit buď přes Nemošice, nebo Černou za Bory. V úvahu připadá také železniční přejezd na Dašické ulici.

„Sanitky budou jezdit přes nedávno opravenou lávku Pod Vinicí a dokonce je spočítáno, že menší vozy se vejdou i do podchodu pod koridorem,“ uvedl Petr Klimpl.

Prodražení opravy nadjezdu má i další souvislosti. Radní například i kvůli tomu ruší zamýšlenou stavbu lávky pro pěší mezi sídlišti Polabiny a Závodu Míru.

„Cena díla se prodražila o dalších 40 milionů. Dohodli jsme se, že to není priorita a že plán opouštíme,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. Město ušetřené dotace z Bruselu přesune na stavbu nové lávky přes Labe pro cyklisty mezi Rosicemi a Svítkovem.