Záchranné lano u jezu někdo ukradl, tonoucí mladík chytal jen podkovu

  17:18
Šance na záchranu tonoucího mladíka, který se utopil před týdnem na jezu v Ústí nad Orlicí, výrazně snížil zloděj. Někdo totiž ze skříňky odnesl lano, jež je spolu se záchrannou plovoucí podkovou součástí výbavy pro pomoc právě v takových případech.

Podél jezu se pohybovala skupinka mladých lidí, jeden chlapec skočil do Tiché Orlice. | foto: ZZS Pardubického kraje

„Zloděj lana měl podíl na mladíkově smrti. Tyto pomůcky, které jsou nainstalované i na dalších nebezpečných jezech, se stávají terčem vandalství, i když mají zachraňovat životy. Kradou se lana, někdy se i nařezávají, pálí se záchranné podkovy,“ řekl Blesku předseda Asociace vodních turistiky a sportu Petr Ptáček.

Na místě sice topícímu hodili podkovu, která ve skříni u jezu byla, ale bez lana, které by lehkou podkovu zatížilo a pomohlo zamířit přesněji na místo.

„V souvislosti s utonutím mladého muže šetříme i krádež lana, které bylo spojené s pěnovou podkovou ve skříňce. Souprava musí být kompletní,“ řekla tisková mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková.

Tragický případ se stal před týdnem. Podle svědků dvaadvacetiletý mladík skočil do vody a začal se topit. Poté jej strhl silný proud vody. 

Hasiči, potápěči i policisté pak o víkendu prohledávali Tichou Orlici a její břehy, kde tělo mohlo uváznout. Řeka měla po lokálních povodních hloubku tři až čtyři metry.

Utonulého pátrači našli v neděli zhruba kilometr od nebezpečného jezu.

Autor: