Zadřený ventilátor vypálil drůbežárnu, hasiči stěhovali kuřata živým řetězem

  12:36
Devět jednotek hasičů likvidovalo od čtvrtečního večera požár drůbežárny ve Starých Holicích na Pardubicku. Kvůli zadřenému ložisku ventilátoru začala hořet jedna z hal plné kuřat. Požár se šířil hlavně ve střeše, která hrozila zřícením. Do rána se pak na třech čtvrtinách plochy propadl strop.

Hasiči se snaží dostat do střešních prostor. | foto: HZS Pardubického kraje

Na místo se dostavil statik, který rozhodl, že se hasiči mohou pohybovat maximálně do vzdálenosti 15 metrů od vchodu. Později jim zakázal kompletní vstup dovnitř i na střechu, a tak zásah probíhal jen zvenku. Střecha haly se totiž bortila. 

„Provedli jsme několik proluk do střech, aby se požár nešířil dále,“ řekl velitel hasičů František Markl a přiznal, že šlo o jeden z nejnáročnějších zásahů za poslední dobu. Po celou dobu museli hasiči používat dýchací přístroje.

„S vyklízením haly hasiči mohli začít po páté hodině ranní. Vytvořen byl lidský řetěz a kuřata byla postupně umísťována do druhé haly. Práce musely být přerušeny z důvodu náhlého pohybu střechy. Hasiči objekt stabilizovali a kuřata se podařilo vyklidit ze dvou kójí,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Uvnitř se mělo nacházet asi osm tisíc kuřat. Počet přeživší drůbeže není dosud znám.

Pro ochranu kuřat byl do haly vháněn čerstvý vzduch pomocí přetlakové ventilace. Hasičům majitel haly řekl, že takový přístup vzduchu bude pro zvířata dostačující. Jinak se ale nikdo z vedení firmy Mach, jíž hala patří, nechtěl k celé záležitosti vyjádřit.

Hasiči vytvořili pro odvětrávání i několik otvorů do střechy. Skrytá ohniska mezi stropem a střešní konstrukcí odhalovali pomocí termokamery. Zřízena musela být kyvadlová doprava vody.

V ranních hodinách se na místo přijeli hasiči ze Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy s těžkou technikou – pásovým rypadlem pro rozebírání konstrukcí.

„Za vznikem požáru bude s největší pravděpodobností ventilátor, kterým se žene vzduch do haly. Ventilátoru se zřejmě zadřelo ložisko, škoda byla vyčíslena na 10 milionů korun,“ řekla Horáková.

Autor: