Čtrnáctiletá Češka opanovala světovou soutěž akordeonistů, covidu navzdory

  15:46
Lucie Pudilová, teprve čtrnáctiletá žákyně Základní umělecké školy v Hlinsku, svým talentem ohromila porotu na nejnáročnější mezinárodní akordeonové soutěži. V jedné z dvaceti kategorií se 750 soutěžícími z celého světa vyhrála jako jediná z Česka.

„Vůbec jsem si nepřipouštěla, že bych mohla skončit takhle vysoko. Jen v momentě, kdy se vyhlašovaly výsledky, mi trochu zatrnulo, a v duchu jsem si řekla, že kdyby mi první místo vyšlo, bylo by to fakt hustý,“ svěřila se pár dnů po soutěži Lucie Pudilová.

Přitom její účast na světovém poháru je velkou náhodou. Letos, těsně před prvním koronovirovým lockdownem se totiž zúčastnila Mezinárodních akordeonových kurzů v Dobřanech u Plzně.

„Hlavním vyučujícím byl Frederic Deschamps, prezident akordeonové asociace CMA a jeden z nejdůležitějších lidí světového akordeonu, který se v  závěru jedné z hodin Lucie zeptal, zda by se nechtěla na podzim zúčastnit soutěže International Open Trophy pod hlavičkou Trophée Mondiale de l´Accordéon, která je už sedmdesát let největší a nejprestižnější akordeonovou soutěží světa. Byla jsem lehce nervózní. Do té doby jsme hrály spíš lehčí skladbičky,“ řekla k cestě na vrchol učitelka hlinecké „zušky“ Markéta Břízová, pod jejímž vedením se Lucie Pudilová v uplynulých měsících na mezinárodní klání světové úrovně připravovala.

Pro dívku, která ve druhé třídě začala hrát na klavír, ale před čtyřmi lety dala přednost zvukovým barvám akordeonu, to byla obrovská výzva a velmi se pro tuto jedinečnou příležitost nadchla. 

Čekal ji nelehký úkol i vzhledem k tomu, že teprve před necelým rokem přešla z klávesového nástroje na knoflíkový.

„To je jako když změníte druh sportu a místo jízdy na kole jdete lyžovat. Byla jsem překvapená, jak lehce se Lucii na jiný typ nástroje podařilo přejít,“ konstatovala Břízová.

Pro soutěž vybrala repertoár, se kterým dívka v soutěži uspěla, ačkoli její přípravě nešla na ruku ani koronavirová pandemie. 

„Skoro jsme se neviděly. Setkávaly jsme se přes Skype, kde jsem se jí snažila pomoci, posílala mi nahrávky, ale přes internet to nebylo ono. Aby toho nebylo málo, Lucie těsně před šampionátem onemocněla covidem, nebyla schopná hrát, byla hrozně unavená,“ líčila další překážky v přípravě na soutěž dívčina učitelka. 

S těžkostmi kvůli protiepidemickým opatřením se ostatně potýkali i pořadatelé. Letošní ročník soutěže, který se měl původně konat v Portugalsku, se kvůli nim nakonec odehrával prostřednictvím internetu.

Trému zahnal online přenos

Ukázalo se, že pro Lucii byl online přenos se třemi skladbami vhodnější. „Trému jsem měla, ale rozhodně byla menší, než kdybych vystupovala před živou porotou,“ připustila mladá akordeonistka.

Světové klání akordeonistů

Trophée Mondiale de l´Accordéon je už sedmdesát let největší a nejprestižnější akordeonovou soutěží světa. Dětskou sekci soutěže International Open Trophy pořádá Světová akordeonová organizace CMA. Letošní ročník probíhá až do 20. prosince. Kvůli světové pandemii nemoci Covid-19 probíhá online. Ve dvaceti kategoriích asi stovka porotců hodnotí 750 kandidátů z padesáti zemí světa. Česko zastupuje 15 účastníků.  

Úspěch je o to cennější, že protiepidemická opatření, během kterých nemohly umělecké školy fungovat, přípravu na šampionát velmi ztěžovala.

A čím vlastně česká hráčka v konkurenci ostatních účastníků z Itálie, Číny, Ruska a Jihoafrické republiky získala přízeň mezinárodní poroty a s ní i nejvyšší hodnocení?

Přednesla tři skladby s prvky jazzu, argentinského tanga nebo francouzského musettu.

„Mezinárodní porotu oslnila skladbou Milonga od Astora Piazzolly. Dokáže svůj hudební projev posluchačům pěkně nadělit a přesvědčivě ho zahrát, v tom je její síla,“ chválí svoji svěřenkyni Markéta Břízová.

Na oslavy velkého Luciina úspěchu nezbyl takřka žádný čas. Už v lednu totiž dívku čeká další výzva, kterou jsou talentové zkoušky na konzervatoř.