Litomyšl překlene silniční tah moderním nadchodem s vyhlídkou a výtahem

  15:22
Litomyšl chce příští rok vybudovat nový nadchod nad silnicí I/35 vedoucí k poliklinice a městskému úřadu. Jeho součástí bude i výtah a vyhlídka. Stavba by měla trvat deset měsíců a zabere minimálně jeden jízdní pruh.

Součástí nového nadchodu nad silnicí I/35 má být i vyhlídka na Litomyšl. | foto: Městský úřad Litomyšl

Zatímco ulice Litomyšle jsou plné barevných fasád, památek, květin a malebných zákoutí a připomínají tak trochu Francii, cesta po zchátralém ošklivém nadchodu nad průtahem městem zavede chodce hluboko do betonových sedmdesátých let minulého století.

To se příští rok změní. Radní s pomocí státní dotace starý nadchod nechají pravděpodobně na jaře zbořit a na jeho místě vznikne nový za zhruba čtyřicet milionů korun. Hotovo má být za deset měsíců, ale zatím jde jen o odhad. Podle vizualizace se zdá, že by se mohlo jednat o zajímavou elegantní stavbu.

„Doufám, že by nadchod mohl zaujmout nejenom svojí funkčností, ale i moderní podobou,“ řekl místostarosta Radomil Kašpar.

„Důležité je, že v tubusu bude jezdit výtah. Asi by nebyl v provozu 24 hodin denně, ale třeba do devíti večer a od šesti ráno. Naproti je policie, a tak doufáme, že se tam nebudou dít žádné lotroviny,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Denně po nadchodu nad silnicí I/35 projdou stovky lidí, mezi nimi například pacienti zdravotního střediska, školáci nebo ti, kteří míří na městský úřad. 

Litomyšl je totiž od počátku osmdesátých let nešetrně rozdělena čtyřpruhovým průtahem na dvě samostatné a navzájem špatně dostupné části – historické centrum a Masarykovu čtvrť z první republiky. Dostat se bezpečně z jedné strany na druhou je možné pouze díky dvěma nadchodům a jednomu podchodu. 

Tudíž i samotná demolice a výstavba nového nadchodu u městského úřadu bude pro mnohé lidi znamenat velké komplikace. „Bude to bolet. Lidé budou muset využívat nadchod u Smetanova domu nebo podchod u Alberta, ale jinak to nejde,“ uvedl starosta.

Výstavba omezí provoz na průtahu I/35

Omezení pocítí i řidiči, protože stavbaři by měli zabrat jeden jízdní pruh na I/35. Jakékoli manévry na této frekventované silnici vyvolají vždy další potíže.

Město se nyní navíc pokouší přesvědčit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby stavbaři mohli na nějaký čas obsadit dokonce dva ze čtyř pruhů. „Sice to bude větší omezení pro řidiče, ale mohli bychom zkrátit termín o tři měsíce, mohli bychom stavět na obou stranách,“ uvedl Daniel Brýdl, který o tom bude jednat s generálním ředitelem ŘSD Radkem Mátlem.

Nový nadchod bude mít schody a výtah, počítá se i s vybudováním osvětlení a malé vyhlídky, odkud budou moci kolemjdoucí z výšky pozorovat historické jádro Litomyšle. Podobu nové, subtilnější konstrukce schválili památkáři. 

Ještě před čtyřmi roky radní uváděli, že nová bezbariérová stavba nad průtahem městem má stát zhruba 15 milionů korun. Projektant ale nakonec odhadl náklady na 43 milionů korun, dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury může dosáhnout výše až 32 milionů.

Nadchod u Smetanova domu je v lepším stavu, je bezbariérový, takže město s pomocí státu provede podle starosty Daniela Brýdla jeho rekonstrukci.

V nejlepší kondici je podchod u autobusového nádraží, který prošel velkou rekonstrukcí v režii ŘSD před šesti lety.