Lídr ANO slibuje dotace na elektrokola. Bohapustý populismus, říkají soupeři

  11:02
Lídr kandidátky hnutí ANO do krajských voleb Martin Kolovratník slibuje voličům velkorysý dárek z krajského rozpočtu - čtyři tisíce korun na nákup elektrokola. A to v době, kdy Pardubický kraj čelí takřka miliardovému propadu příjmů kvůli koronaviru. Kandidáti konkurenčních stran to označili za bohapustý populismus.

Elektrokola by v kraji podle Kolovratníka šetřila životní prostředí, na jejich nákup slibuje lidem příspěvek čtyři tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Martin Kolovratník slíbil z prostředků Pardubického kraje i finanční podporu výstavbě nabíječek na elektrokola a také solárních panelů a chytrého osvětlení domácností.

„To vše pro podporu zdravého způsobu života a cestování a také ekonomiky,“ uvedl Kolovratník a odmítá, že by se kvůli jeho slibům mělo prohloubit zadlužení kraje.

„Myslím si, že si tyto sliby mohu dovolit. Jsem přesvědčen, že budu umět pro kraj vytěžit víc z Unie, získat levnější úvěry a vytahat víc prostředků z ministerstev,“ řekl Kolovratník, který už dříve voličům slíbil pětisetkorunový voucher na pobyt v kraji

Kdyby voucher využil každý druhý obyvatel, kraj zaplatí 130 milionů, za elektrokola 40 milionů a je možné, že lídr ANO ještě neřekl poslední slovo. 

Hejtman Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že propad příjmů Pardubického kraje bude v příštím roce pokračovat.

„Období, které nás čeká, nebude jednoduché. Nicméně jsem přesvědčený, že jej zvládneme. Pokud ovšem kraj nebude podle návrhů některých populistů rozdávat na rekreace nebo dotovat soláry či elektrokola. Tyto nesmysly nemá cenu vůbec více komentovat,“ uvedl na svém facebookovém profilu Netolický, jenž půjde do voleb jako lídr kandidátky 3PK.

Lídr ODS, senátor Michal Kortyš , se omezil jen na krátké hodnocení svého krajského soupeře. „Je to bohapustý populismus! Pro tohle určitě ruku nezvednu,“ napsal v SMS.

„Přijde mi, že se snaží využít okurkové sezony a dává nesplnitelné sliby, uvedl lídr Pirátů Daniel Lebduška.

Nápad rozdávat z krajské peněženky se nezdá ani náměstkovi hejtmana Romanu Línkovi, lídrovi Koalice pro Pardubický kraj, který má v kraji na starosti investice.

„Rozpočet je krajně napnutý. Pokud máme udržet provoz krajských zařízení, nemocnic, záchranky, kulturních zařízení a mnoha dalších s bezmála dvanácti tisíci zaměstnanci, ani letos ani v příštích letech na taková vydání prostředky nebudou. Jedině, že bychom fungování kraje omezili nebo začali prodávat krajský majetek. Zrovna v tuto chvíli je podle mne ale naším největším úkolem udržet kraj v chodu tak, jak jsme byli zvyklí,“ uvedl náměstek Línek (KDU-ČSL).

Také první žena na kandidátce hnutí STAN označila Kolovratníkův návrh za kupování voličů. „To se panu poslanci nepovedlo. Z mého pohledu si tímto krokem kupuje voliče a je to na hraně zákona. Navíc rozhoduje o penězích krajského rozpočtu ještě před volbami,“ řekla Michaela Matoušková.

Podle dostupných dat Pardubický kraj peníze na dárky nemá. Zadlužení ve výši 0,8 miliardy není velké, ale jen proto, že se odkládaly důležité investice do nemocnic. Na nutnou modernizaci Pardubické nemocnice za minimálně 2,2 miliardy korun si kraj musí půjčit, stejně tak na novou nemocnici v Moravské Třebové (240 milionů), na lepší nemocnici v Ústí nad Orlicí (400 milionů) či krajskou galerii (338 milionů). 

Na vylepšení nemocnice ve Svitavách peníze nejsou. Kraj dlouhodobě nestíhá opravovat silnice a hrozí mu, že bude kvůli ekonomickému propadu muset dát velké peníze také na pokrytí ztrát do nemocnic i do letiště.

VIDEO: V Krušných horách vyrostla síť rychlonabíječek na elektrokola. Vydali jsme se na túru a vyzkoušeli je:

Autoři: ,