Dar pro Kate a Williama už nežije, starokladrubský kůň měl rakovinu

  12:24
V poslední době nejznámější kůň Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem už nežije. Dvanáctiletý bílý hřebec Favory Alta XXI-30 Cambridge, kterého Česko věnovalo jako svatební dar britskému princi Williamovi a vévodkyni Kate, musel být uspán. Měl rakovinu.

Starokladrubský hřebec Favory Alta Cambridge XXI s Jiřím Nesvačilem mladším, když mu byly čtyři roky, krátce poté, co se stal „královským darem“. | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Měl nádorové onemocnění. Nebyla jiná možnost. Na doporučení veterinářů jsme ho nechali uspat,“ řekl ředitel Národního hřebčína Jiří Machek.

Protože kůň byl podle něj symbolickým darem, který se na britské ostrovy fyzicky nikdy neposílal, nemusí se královskému dvoru dávat o úmrtí zvířete vědět.

Hřebec se stal v roce 2011 darem pro královské novomanžele. Nikdy ovšem na britské ostrovy neodcestoval a v hřebčíně zaučoval mladé koně, například v zápřahu.

Fotogalerie

V kladrubských stájích mu patřil box hned na začátku, takže se hřebec stal vděčným středem zájmu návštěvníků. Takřka každý chtěl vidět koně pro Kate a Williama.

Z koně vyděšeného z televizních kamer a cvakání spouští fotografů se stal skutečný profesionál.

„On byl ze začátku takový nervóznější, vyděšený, co se děje. Ale tato pozornost mu pomohla, aby se uklidnil a vyspěl,“ popsal koně dříve pracovník odborného výcviku Jakub Hlávka.

Hřebec byl  temperamentnější povahy, ovšem velký profesionál.

„Zaučoval naše mladé koně, dodával jim klid a jistotu, napodobovali ho a dělali po něm to, co je chceme naučit. Bez problémů se o něj starala a sedlala ho děvčata,“ řekl Hlávka.

Postupem času se ze zvířete stala místní koňská celebrita.

„Stávalo se, že když se u něj skupinka lidí zapomněla zastavit, vyžadoval přítomnost lidí u svého boxu. Hrabal kopytem a vynucoval si pozornost,“ vzpomíná Machek.

Ke koni se ovšem ve hřebčíně jako k superstar nechovali. Podle pracovníků hřebčína měl stejný režim a jídelníček jako ostatní koně.

Favory Alta byl také záložní hřebec pro chov starokladrubského koně. Měl výkonnostní zkoušky, ovšem hřebčín využívá jako plemeníky dva jeho polobratry, takže tento žádného potomka nedal.