iDNES.cz

Pardubické krematorium v době covidu pořádá více pohřbů, přidá obřadní den

  16:10
Pohřebním službám s narůstajícím počtem lidí, kteří zemřou v souvislosti s nákazou covid-19, přibývá práce. Pardubické krematorium rozšiřuje počet obřadních dnů, kvůli vyšší úmrtnosti se kremace konají i v sobotu.

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka mezi lety 1921 a 1923. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V souvislosti s covidem-19 zemřelo od jara v Pardubickém kraji podle ČTK dvaaosmdesát lidí. Minulý týden to bylo 64 úmrtí.

„V souvislosti s pandemií evidujeme vzrůstající počet žehů. Standardní průměr je za normálních okolností 350 žehů za měsíc. Tento týden bude včetně soboty uskutečněno 175 kremací,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová. 

Na rozdíl od jiných lokalit v republice roste i počet obřadních dnů, kdy se pozůstalí chtějí se svým blízkým rozloučit. Namísto dosavadních tří dnů se smuteční obřady budou od příštího týdne konat i ve středu. 

„Počet obřadů u nás neklesá, rodiny o ně mají stále zájem. Obřadu se však může zúčastnit jen maximálně deset lidí za přísných hygienických podmínek,“ upřesnila Sýkorová.

Působnost pardubického krematoria sahá do oblasti mezi Kolínem, Jaroměří, Českou Třebovou a Jihlavou.

Za říjen eviduje pardubické krematorium, které je výjimečné hlavně svým architektonickým ztvárněním, nárůst počtu žehů o 11,5 procenta. „Za říjen evidujeme u pohřební služby na objednávkách nárůst o dvacet procent. Počty za listopad jsou vyšší,“ dodala mluvčí.

Přibývají i klasické pohřby s uložením nebožtíků do země. Jen v příštím týdnu jich mají Služby města Pardubic naplánováno pět. 

„Evidujeme výrazný nárůst pohřbů do země, což nám způsobuje obtíže v personální otázce. Pracovníky, kteří běžně kopou hroby, nemůžeme povolat na úklid zeleně a hrabání listí,“ řekla Klára Sýkorová.

Autor:
zpět na článek