Pardubické koupaliště Cihelna se začalo měnit na moderní plavecký areál

  14:36
Koupaliště Cihelna v Pardubicích si v lednu převzala stavební firma, která po bouracích pracích začne s modernizací bazénů a technologií. Návštěvníci by se do areálu mohli vrátit na sezonu 2024. Náklady budou kolem 140 milionů korun.

„Rekonstrukce areálu o kapacitě 4 000 návštěvníků bude opravdu rozsáhlá. Řada prvků nebyla v dobrém technickém stavu, většina z nich byla spíše již za hranou životnosti. Opraven tak bude plavecký, skokanský, dojezdový bazén a také rekreační bazén, u kterého bude součástí prací oprava lízátka a divokého kanálu. Rekonstrukce bude dále zahrnovat úpravu brouzdaliště, ochozu skokanského bazénu a vířivek a vyměněny budou také dlažby a obklady schodiště u tribuny a chodeb sociálního zázemí,“ řekl náměstek primátora Jan Hrabal z ANO.

Dělníci se pustili do sanace železobetonových konstrukcí a oprav ocelových plotů a zábradlí. Spolu s tím vymění čerpadla a filtry včetně armaturních sestav u jednotlivých recirkulačních okruhů.

Oprava přitom bude podle naplánovaného harmonogramu, který zhotovitelská firma Agrostav Pardubice předložila městu, trvat zhruba 22 měsíců s tím, že zkušební provoz bude spuštěn během června až srpna 2024.

„Po jeho ukončení budou následovat dokončující práce tak, aby pro dalšího sezonu bylo koupaliště připraveno pro návštěvníky,“ uvedl Hrabal a dodal, že město bude hledat nového provozovatele, který by měl být známý na přelomu roku.

Dosud se o areál starala firma Petra Ministra. Cihelna byla během loňské letní sezony zavřená a bude i letos. Nákladnou rekonstrukcí prošla naposledy v roce 2000. I kvůli tomu čeká firmu Agrostav hodně práce pod časovým presem.

„Čas je poměrně napjatý. My si nemůžeme dovolit promeškat jediný den. Veškeré práce, i když je mráz, můžeme provádět a provádíme,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Agrostav Pardubice Roman Mokrý.

Tyrkysová a žlutá zůstanou

Denně je podle něj na stavbě 25 lidí. Dělníci se teď pustili především do bourání, které modernizaci předchází. Odstraňují starou dlažbu a další povrchy.

„U plaveckého bazénu jsou podřezané přelivové hrany. Musíme demontovat fólie v bazénu. V tribuně jsme v šatnách demontovali obklady a dlažby, děláme přípravu na montáž obkladů. Montáž plaveckého bazénu by měla zabrat dva měsíce, rekreační bazén ten zabere ještě víc, má asi 1 500 metrů čtverečních,“ řekl stavbyvedoucí Jakub Svoboda.

Renovací projdou skluzavky a tobogan. Fólie a obklady bazénu se vybourají a nahradí nerezovým plechem s vyztuženou PVC membránou. Odborná firma v technologickém centru vymění čerpadla a filtry. Koupaliště zůstane v tyrkysové a žluté barvě, jako bylo dosud.