Zemřel drůbežářský velkopodnikatel Mach, litomyšlský patriot a mecenáš

  15:08
Ve věku 78 let zemřel ve středu po dlouhé nemoci litomyšlský podnikatel Jiří Mach. V roce 1992 začal budovat líhně kuřat, které jsou v současnosti jedny z největších v České republice a na Slovensku. Byl také velkým litomyšlským patriotem a mecenášem.

Drůbežářský magnát Jiří Mach. | foto: Archiv Smetanovy Litomyšle

Jak uvádějí webové stránky, byla společnost Mach drůbež zabývající se produkcí jednodenních brojlerových založena v roce 1992. Postupně zvýšila kapacitu líhní z původních 200 tisíc na současné 3,2 milionu kuřat týdně.

Roční kapacita farem vzrostla až na 2,1 milionu slepic, produkce násadových vajec na 300 milionů kusů.

V roce 2017 firma rozšířila činnost o vlastní výkrmy zvířat, v nichž sleduje kvalitu vlastních jednodenních brojlerových kuřat. V současnosti provozuje 25 farem.

V České republice se firma podle vlastních údajů podílí na trhu s jednodenními brojlerovými kuřaty přibližně 30 procenty. Na Slovensku má téměř dvoutřetinové dominantní postavení.

Významný sponzor festivalu i zvonů

Jiří Mach byl litomyšlským patriotem. Když pořádal akci, o lahůdky požádal místní cukráře, když připravoval pozvánky, musely vzniknout ve zdejší tiskárně.

Známý byl také jako milovník luxusních aut. V jeho garážích stálo nejedno ferrari, lamborghini nebo bentley. Ne vždy však s nimi v pořádku dojel. Jeho jméno bylo několikrát skloňováno v souvislosti s dopravními nehodami.

„Auta byla jeho velkým koníčkem odjakživa. Ještě za socialismu si našetřil a koupil Ladu v té nejlepší výbavě,“ vzpomíná ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Festival pociťoval Machovu štědrost po mnoho let. Z lokální firmy se vyšplhal na druhé místo hned za generálního sponzora.

Úspěšný miliardář byl také dost svérázný. Když se pro něco rozhodl, bylo těžké jej zastavit. 

„Jednou byl z výkonu vystupujícího tak nadšený, že mu ještě během koncertu chtěl jít poděkovat a blahopřát. Špatně se mu vysvětlovalo, že by bylo fajn počkat. Měl ale zlaté srdce a pro Litomyšl toho udělal skutečně moc,“ řekl Pikna.

Když město vyhlásilo veřejnou sbírku na nové zvony do piaristického chrámu Nalezení svatého kříže, stačil její půl milionový výtěžek na dva ze tří zvonů. Mecenáš Jiří Mach nechal za stejnou částku vyrobit největší zvon svatý Václav, který následně Litomyšli a obyvatelům daroval.

Právě tam se s ním veřejnost v pondělí naposledy rozloučí.

Autor: