iDNES.cz

Po zátahu u prodejce potravin JIP padla čtyři obvinění z daňových deliktů

  11:34
Pardubická policie provedla ve druhé polovině loňského srpna sérii domovních prohlídek zaměřených na společnost JIP východočeská kvůli podezření z daňových podvodů při prodeji potravin. V případu už padla čtyři obvinění.

Pardubická rodinná firma JIP východočeská, kterou v devadesátých letech založili bratři Plškovi a je dlouholetým sponzorem pardubického basketbalového týmu, čelí policejnímu vyšetřování kvůli údajnému krácení daně. 

Skupina obviněných podle policie vytvořila systém, který dokázal oklamat kontrolní hlášení. 

„Údajná trestná činnost byla páchána pomocí řetězců plátců daně z přidané hodnoty, v nichž společnost JIP východočeská, a. s., měla pozici koncového článku profitujícího ze zapojení v řetězci uplatněním odpočtu daně z přidané hodnoty,“ uvádí se v textu rozsudku Ústavního soudu, který postupně zamítl tři stížnosti na postup policie. 

Předpokládaná výše zkrácené daně byla úřady vyčíslena částkou nejméně 15 milionů korun. Policie vede vyšetřování pro podezření ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. 

Podle příslušné sazby trestního zákoníku by pachatelům v případě usvědčení hrozilo u soudu pět až deset let vězení. 

„Předmětem šetření je zkrácení daně z přidané hodnoty v souvislosti s pořizováním zboží z jiných členských států Evropské unie. Dosud vyčíslená škoda dosahuje cca šest milionů korun. Trestní stíhání policisté zahájili proti třem fyzickým a jedné právnické osobě. Vyšetřování nadále probíhá,“ uvedla tisková mluvčí krajského ředitelství Markéta Janovská.

Jan a Ivo Plškovi, jejichž iniciály tvoří název firmy JIP, začali s podnikáním v devadesátých letech. Společně vybudovali jednu z největších rodinných firem v Česku s téměř dvěma tisícovkami zaměstnanců a tržbami přes deset miliard korun ročně. Jejich maloobchodní a velkoobchodní síť provozuje 16 velkoskladů a čtyři desítky vlastních prodejen. JIP se věnuje také logistice.

Firmy JIP a Unibrands u Ústavního soudu neuspěly

Policie v srpnu loňského roku provedla sérii domovních prohlídek ve společnosti JIP východočeská a personálně spřízněné firmě Unibrands. Obě firmy podaly ústavní stížnost, stěžovaly si, že příkazy k domovním prohlídkám byly nedostatečně zdůvodněny, nebylo z nich jasné, co přesně policisté hledají. 

Podle Ústavního soudu ale nelze po policii požadovat bližší specifikaci důkazů, které by mohly najít, neboť ještě nemůže vědět, jaké dokumenty se v objektech nacházejí a jaké dokumenty se podaří zajistit. 

Podle vyšetřovatelů, jejichž závěry zveřejnil Ústavní soud, k podvodům docházelo v souvislosti s dovozem zejména potravinářských komodit od dodavatelů z jiných států Evropské unie. 

Došlo tak k vytvoření řetězce plátců daně z přidané hodnoty, v nichž JIP východočeská nárokovala odpočet daně z přidané hodnoty. Její dodavatelské firmy a další články řetězce ale podle finančního úřadu a policie nepodávaly přiznání k dani z přidané hodnoty, nebo je podávaly, ale DPH zinkasovanou v rámci fakturace státu neodváděly, nebo hradily pouze zčásti. 

„Jako mezičlánek - tzv. buffer k zastření rozhodných okolností v řetězcích příp. vystupovaly další subjekty - např. spol. UNIBRANDS CZ, s. r. o.,“ uvádí se v jednom z rozhodnutí Ústavního soudu.

Vedení společnosti JIP východočeská nechtělo případ komentovat.

zpět na článek