Jasan starý 160 let přežije, soud zrušil změnu územního plánu

  19:02
Stošedesátiletý jasan u pardubického hypermarketu Albert, který měl padnout kvůli stavbě nového obchodního centra u nádraží, nebude skácen. Krajský soud totiž zrušil změnu územního plánu, kterou v roce 2017 zastupitelé budování obchodů namísto zeleně umožnili.

Soud se přiklonil na stranu pardubického sdružení Chráníme stromy. | foto: Zuzana Vernerová

Developer, který chtěl stavět další obchodní dům za hobbymarketem v Pardubicích a získal už i územní rozhodnutí, tvrdě narazil. Ekologickým aktivistům se podařilo přesvědčit pardubickou pobočku krajského soudu, aby zrušila změnu územního plánu Pardubic. 

Ta ze zelené plochy u slepého ramene původního Labe učinila plochu vhodnou pro zástavbu.

„Takové rozhodnutí soudu jsme opravdu nečekali. Je to úplná bomba,“ řekl Jan Linhart ze spolku Zelená pro Pardubicko.

„Město Pardubice bude rozhodnutí krajského soudu komentovat až ve chvíli, kdy bude mít k dispozici písemné vyhotovení rozsudku,“ reagoval vedoucí kanceláře primátora Radim Jelínek.

V boji za záchranu jednoho stromu a jedné zelené lokality je to velký úspěch pardubických ekologických sdružení, nikoliv ale vítězství. Developer může podat proti rozhodnutí krajského soudu kasační stížnost.

Jasan ztepilý byl letos vyhlášen za Strom hrdinu v celostátní anketě Strom roku. Stojí na svahu slepého ramene Podkovy spolu s dalšími vrbami a topoly, jako památka na lužní les. Tato zeleň ale měla ustoupit nové výstavbě.

Po pádu plánu propojky se určení nezměnilo

Ještě před deseti lety šlo o pozemky určené územním plánem pro zeleň. Pak touto lokalitou měla vést nová silnice, propojka, která by ulevila centru, a tak územní plán pardubičtí zastupitelé v roce 2012 změnili. 

Jenže když projekt na propojku kvůli odporu veřejnosti padl, při změně další územního plánu v roce 2017 se už tyto pozemky přes protesty ekologů do původního režimu zeleně nevrátily. „Víme neoficiálně, že se tam určití zastupitelé snažili tlačit, aby tyto pozemky zůstaly jako občanská vybavenost,“ řekl Linhart.

Investor, společnost NewCo Immo CZ GmbH požádal o územní rozhodnutí ke stavbě obchodního domu a letos v lednu jej dostal. Úředníci souhlasili i s pokácením dřevin, včetně „Stromu hrdiny“. 

Několik ekologických spolků z Pardubic ale likvidaci jasanu zabránilo. Magistrát na jejich popud vydal zákaz zásahu do zeleně. Soud také pozastavil platnost územní rozhodnutí. Investor se proti tomu brání soudní cestou. Stavět ale nyní nemůže. Magistrát navíc zahájil řízení, na jehož konci by měl být jasan vyhlášen památným stromem.

Krajský soud zatím nezveřejnil zdůvodnění rozsudku, kterým ruší část územního plánu. Spolek Chráníme stromy nejspíše uspěl s argumenty kritizujícími postup odboru životního prostředí krajského úřadu. 

Krajský úřad totiž původně chtěl, aby sporné pozemky nebylo možné zastavět, před klíčovým hlasováním o územním plánu se zástavbou souhlasil, aby pak při přípravě nového územního plánu zase požadoval ochranu zdejší zeleně. 

„Ať se místo stane odpočinkovou zónou“

„Domnívám se, že na krajském úřadu tuto změnu, která se tam dostala až v průběhu projednávání územního plánu, přehlédli,“ uvedl Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy.

Pardubická zastupitelka ANO Helena Dvořáčková, která měla změnu územního plánu na starosti, nevidí v rozhodnutí soudu nic překvapivého. „Stává se to, stejně tak se to mohlo stát v dalších dvaceti lokalitách,“ řekla Dvořáčková.

Ve sporu jde však o víc než o jasan a zelený pás. „Do tohoto případu jsme se pustili i proto, že chceme, aby si městské, krajské a státní orgány uvědomily svoji zodpovědnost při posuzování přírodních lokalit na Pardubicku. Jsme přesvědčeni, že úřady nepostupovaly tak, jak měly a umíme to dokázat,“ uvedl Seiner.

Ekologické organizace jsou přesvědčeny, že zelený pás má velký potenciál. 

„Nyní je v děsivém stavu, zanedbaný, ale je relativně blízko Polabinám, jde o hezké přírodní území. Chtěli bychom, aby bylo rekultiváno a stalo se jakýmsi severním Červeňákem. Může zde být procházková rekreační zóna,“ uvedl Seiner.