iDNES.cz

„Autobusy nejezdí, bordel.“ Děti z obce musí do školky vozit hasiči

  10:30
Pátým dnem pokračují obrovské zmatky v autobusové dopravě na východě Pardubického kraje, kde nový dopravce společnost BusLine kvůli nedostatku řidičů nevypravuje kolem 150 spojů denně. V Jarošově se rozhodli problém vyřešit sami. Povolali na pomoc místní hasiče.

Děti byly zvyklé za doprovodu pedagogických pracovníků jezdit do mateřské školy v Jarošově z okolních obcí autobusem, od úterý ho musí suplovat dodávka hasičů. | foto: Martin Olbrich

Do mateřské školy v Jarošově na Litomyšlsku už děti nevozí linkový autobus, ale dodávka místních dobrovolných hasičů. Autobusy v této části Pardubického kraje přestaly v pondělí s příchodem nového dopravce společnosti BusLine pravidelně jezdit.

„Nazývejme to pravými jmény. Autobusy nejezdí, když už jedou, nejezdí na čas, mají zpoždění, zkrátka je v tom bordel,“ řekl Martin Olbrich, starosta obce Jarošov s necelými 200 obyvateli.

Když během pondělního dopoledne začal dostávat informace o tom, jak učitelky z mateřské školy suplují autobusy a svážejí svými auty děti čekající na autobusových zastávkách, řekl dost.

„Udržet mateřskou školu, která je spádová pro několik okolních obcí, nás stojí hromadu úsilí včetně finančního, ale zvládáme to. Chceme fungovat, chceme k nám nalákat mladé lidi, nemůžeme ty lidi zklamat, když nefunguje dopravce,“ dodává Olbrich.

Místo autobusu vyjeli hasiči hned druhý den

Na nic proto nečekali a hned v úterý vypravili osmimístný tranzit dobrovolných hasičů, kterým svážejí děti z okolních obcí.

„Ráno jelo hasičské auto plné, tedy osm dětí a řidič. Ve školce máme celkem 34 dětí, se svozem pomáháme rodičům, kteří své ratolesti do školky dopravit nedokážou. Zbytek dětí dopraví sami rodiče. Odpoledne si už rodiče musejí děti vyzvednout,“ vysvětluje starosta.

Problém se zatím netýká základní školy, která je pro změnu ve Vidlaté Seči. Tam ranní spoj jezdí. Cesta zpět už tak pohodlná není. Podle starosty odpolední autobusy jezdí klidně s třičtvrtěhodinovým zpožděním.

Počty spojů, které k cestujícím nedorazí, se od úterý denně pohybují nad 150. Dnes nevyjede podle přehledu společnosti Oredo 162 spojů.

Od čtvrtka jezdí nový dopravce zdarma. Dohodli se na tom zástupci kraje a společnosti BusLine. Podle hejtmana jde vůči dopravci o signál, že je Pardubický kraj s nastalou situací krajně nespokojen.

Cestující i opozice: Kraj selhal

Vedení kraje čelí silné a velice ostré kritice cestujících, kteří už pátý den mají potíže se dostat do práce, do škol či k lékaři. Na sociálních sítích vyvolalo odpuštění jízdného posměch. „Neplacení jízdného lidem, kterým autobusy nejezdí, nepomůže,“ vzkázala na facebookovém profilu hejtmanovi místostarostka Jablonného nad Orlicí Martina Balážová.

„Kraj podcenil přípravu, měl lépe kontrolovat dopravce, mohl si to pohlídat,“ uvedl opoziční krajský zastupitel Daniel Lebduška (Piráti).

Za společnost BusLine se v úterý cestujícím omluvila Vladimíra Vyhnisová, která je pověřená řízením Dopravní skupiny BusLine s tím, že měla řidiče zajištěné, ale ti nakonec práci odřekli. BusLine také zveřejnila telefonní čísla na dispečery společnosti, na které se mohou obracet nespokojení cestující.

Kraj se podle náměstka hejtmana Michala Kortyše snaží dohodnout s menšími dopravci, aby část spojů od firmy BusLine převzali. Výsledky zatím nejsou vidět. Ani v dalších dnech nemohou cestující čekat zásadní zlepšení. Kortyš uvedl, že cílem je dosáhnout toho, aby se počet nevypravených spojů v pondělí pohyboval kolem 80.

Starosta Jarošova není optimista. „Svým způsobem lituju řidiče autobusů. Čelí dnes takovému náporu, že bych se nedivil, kdyby se situace ještě zhoršovala. Když nebude východisko, budeme muset vozit děti po skončení výuky z Vidlaté Seče. Na místní kluky z řad dobrovolných hasičů je na rozdíl od autobusů spoleh. Už připravujeme krizový scénář,“ uvedl Olbrich.

Dodal, že hodně rodičů si kvůli výpadku odpoledních autobusů muselo upravit pracovní dobu nebo nějak zajistit dopravu dětí domů. „To ale nikoho nezajímá,“ řekl Olbrich.

Skutečné zlepšení situace přijde nejspíše až s letními prázdninami, které přinesou redukci počtu spojů podle prázdninových jízdních řádů. Je pravděpodobné, že do září už firma BusLine řidiče sežene.

Cestující mají potíže na Jevíčsku, Litomyšlsku, Lanškrounsku a Orlickoústecku, kde zvítězilo ve výběrovém řízení na provozování autobusové dopravy na dalších deset let sdružení firem BusLine LK a BL14, které nabídlo suverénně nejnižší ceny.

zpět na článek