Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

  8:10,  aktualizováno  10:10
Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby největší zaměstnavatel dokázal dlouhodobě zajistit tamním lidem práci.

Velký stavební boom, který spustila společnost Sněžník, za deset let změnil vzhled Dolní Moravy. Zatímco ochránci přírody mluví kvůli sjezdovkám, vyhlídkové věži, bobovým drahám či visutém mostu o devastaci přírody, návštěvníky atrakce přitahují. Obec samotná dospěla k závěru, že už není cesty zpět a resort musí dokončit plánované investice.

Horský resort chystá novou lanovku od lokality U Slona až ke Stezce v oblacích, další sjezdovku F, příští rok chce do obce přivést plyn, aby mohl postavit a vytápět moderní wellness, plánuje i jezero na zasněžování či další hotel.

„Tyto věci mají nějakým způsobem stabilizovat návštěvnost. Cílem je, aby resort nabízel lidem takový komplex činností, aby se tady lidé zdrželi na více dní, měli tu nějakou náplň a zajistilo to ekonomiku. Doufejme, že to mají vymyšlené dobře,“ uvedl starosta Dolní Moravy Richard Novák.

Chystané investice vycházejí z dohody, kterou obec uzavřela s největším investorem – společností Sněžník. Jejím smyslem je přitáhnout návštěvníky na řadu dní na úkor jednodenních turistů. K tomu je ale třeba, aby v zimě nechyběl lyžařům sníh a také mít program pro návštěvníky mimo sezonu, nebo když je venku nevlídně.

Podle majitele firmy Sněžník developera Jiřího Rulíška jsou další investice nezbytné, jinak resort nebude dlouhodobě životaschopný. „Ekonomicky to ustojíme ve stávajícím stavu s tím, že to bude postupně odumírat. Jak padne lyžování přes zimu, tak neudržíte v podstatě nic,“ řekl Rulíšek před časem MF DNES.

Novák, který podle svých slov v minulosti příznivcem takto rozsáhlých investic do Dolní Moravy nebyl, nevidí jinou cestu.

„Musím konstatovat, že už to tady je a nějakým způsobem se to musí dokončit. Dořešit parkování, postavit wellness, které pomůže ve dnech, kdy je ošklivě a prší,“ uvedl Novák. Podnik podle něj dnes už zaměstnává šest set lidí. „Musíme samozřejmě na ně myslet. Na druhou stranu rozhodně nechceme, aby se už resort zvětšoval,“ řekl.

Seznam chystaných investic už neobsahuje tak nepřehlédnutelné stavby, jakou byla rozhledna či most, přesto investor bude své plány prosazovat daleko obtížněji než v minulosti. Kvůli ochraně přírody před rokem ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí pardubického krajského úřadu, který podpořil stavbu apartmánového hotelu s 324 lůžky v lokalitě Nad Slonem.

Společnost Sněžník musí nechat kvůli četným připomínkám přepracovat žádost o stavbu lanovky. Dolní Morava prochází v posledním desetiletí obrovskou proměnou. Nastartovala ji evropská bezmála čtvrtmiliardová dotace společnosti Sněžník, která tu vybudovala nové turistické centrum s lanovkou, sjezdovkami, bobovou dráhou či hotelem.

Od té doby tu na volných pozemcích přibývají nové rekreační domy, apartmány, penziony, ale i atrakce. Nejviditelnější je rozhledna Stezka v oblacích, v roce 2019 přibyla i tři kilometry dlouhá bobová dráha, od letošního 13. května si turisté kupují vstupenku na 721 metrů dlouhý visutý most, který ve výšce 95 metrů překonává údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum. Příliv návštěvníků se do obce podle starosty letos v létě zvýšil asi o třetinu oproti loňskému roku. „Zatím se neděje nic dramatického, uvidíme, jak bude vypadat druhá polovina léta,“ řekl starosta Richard Novák.