iDNES.cz

Tady Libuše. Před 80 lety začala fungovat radiostanice výsadkářů

  9:16
Dvě akce připomenou první úspěšné navázání spojení radiostanice Libuše s Londýnem. To se sice odehrálo 15. ledna, vzpomínkové setkání se však uskuteční už dnes. A to nejprve od 13 hodin na popravišti, o hodinu později pak začne hlavní pieta u Larischovy vily.

Příprava na vysílání z repliky radiostanice Libuše: snímek k vysílání připravené vysílačky | foto: Rota Nazdar (facebookový profil)

Když se radista paravýsadku Silver A Jiří Potůček pokusil 9. ledna 1942 spojit rádiovou vysílačkou Libuše s Vojenskou rádiovou ústřednou v Londýně, nebyl úspěšný. Ale 15. ledna už vše klaplo.

Do června 1942 předala stanice celkem 1 098 telegramů. Ve středu si 80 let od prvního úspěšného spojení připomenou lidé v rámci pravidelné akce Silver A v paměti tří generací, která se letos koná potřinácté.

„Osmdesát let heydrichiády je stejně významné jako sté výročí republiky, a to proto, že znovuobnovení Československa po druhé světové válce je úzce spjato s událostmi, které se děly po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. 

Pieta se bude konat před Larischovou vilou, kde byli vězněni obyvatelé Ležáků před popravou.

„Dovnitř se kvůli stavebním pracím lidé nedostanou. Vzpomínka se uskuteční od 14 hodin na pietním místě před Larischovou vilou,“ řekl František Bobek z Československé obce legionářské, která toto místo spravuje a postupně opravuje.

Hlavní pieta za účasti vzácných hostů bude trvat asi 45 minut. Od 13 hodin se menší vzpomínka odehraje také na nedávno opraveném popravišti, kde se konala vzpomínková akce pravidelně. Loni ji zastavil covid.

„U nás na Zámečku to bude jen tichá vzpomínka, kdy uctíme 194 obětí zapálením 194 svící,“ řekl ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák.

Žádné proslovy ani kladení věnců, jak byli poslední roky zvyklí účastníci piety na popravišti, se tedy nekoná, těžiště celé akce bude právě v Larischově vile, kde gestapo ve sklepení věznilo ty, kteří čekali na popravu.

V 15:30 se pak bude konat setkání pamětníků pardubického odboje, jejich potomků a všech, kteří byli na této významné odbojové akci účastni, v Sezemicích.

„Pro návštěvníky si historik Vlastislav Janík připravil přednášku na téma: Neobyčejní lidé -  Podporovatelé paravýsadků z Velké Británie. Ukázku z knihy Mauthausen - konečná stanice přečte herec a představitel Alfréda Bartoše z televizní minisérie Operace Silver A Jiří Dvořák,“ uvedla k programu vedoucí Památníku Ležáky Kamila Chvojková. 

Připomínka heydrichiády pak vyvrcholí 24. června v Ležákách, kde se uskuteční celodenní program, a to nejen kulturní, představí se zde také Klub vojenské historie se svou technikou. Lidé zhlédnou také například výcvik parašutistů.

Paraskupina Silver A byla na území okupované vlasti vysazena 29. prosince 1941 společně se skupinami Anthropoid a Silver B. Hlavním úkolem Silver A bylo zajistit rádiové spojení mezi domácím odbojem a jeho zahraničním vedením v Londýně, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj.

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl úspěšně proveden 27. května 1942 skupinou Anthropoid. Nacisté odvetou spáchali krvavé, brutální zločiny na českém národu. Vypálili a vyvraždili Lidice, Ležáky a popravili desítky přímých spolupracovníků výsadku Silver A z Pardubicka a Červenokostelecka. Další tisíce obětí byly odvlečeny do koncentračních táborů, kde přežili jen nemnozí.

zpět na článek