iDNES.cz

Peníze z Unie šly na černé duše, za podvod padla podmínka

  17:38
S podmínkou v délce dva a půl roku a stotisícovou pokutou odešel od pardubické pobočky krajského soudu Jan Myšák. Z Evropské unie vylákal přes dva a půl milionu korun na projekt o podpoře motýlů a masožravek.

Složitý systém, jak vytáhnout víc peněz z Unie pro financování projektu na podporu populace dvou druhů modrásků a masožravé rostliny na Chrudimsku, zafungoval jen na první pokus.

Podruhé už úředníci zjistili nesrovnalosti a příběh uzavřel soud. Kromě podmínky v délce dva a půl roku za poškození finančních zájmů Evropské unie musí Jan Myšák zaplatit sto tisíc korun.

Podle obžaloby koordinátor projektu pracující pro spolek Daphne - Institut aplikované ekologie v Žumberku v roce 2018 a 2019 uměle zvedal náklady na obnovu stanovišť modráska a rosnatky okrouhlolisté. Státní zástupce Petr Kouble uvedl, že k tomu využíval černé duše, což byli lidé z okruhu jeho příbuzných a rodinných známých.

Pracovali jen na papíře a spolek díky smyšleným pracovním výkazům mohl žádat o více peněz, než by správně měl. Další skupina lidí už v terénu práci odváděla, ale zase předem souhlasila s tím, že pětinu výdělku bude Myšákovi odvádět formou daru.

Nešlo přitom o žádné astronomické sumy, jeden z pracovníků například dal ze své odměny Myšákovi čtyři tisíce korun. „Částky ne podstatné si nechal pro sebe, jinak financoval Daphne,“ uvedl o obviněném státní zástupce.

Myšák uznal před soudem svoji vinu a i díky tomu dostal mírný trest. Dva roky a šest měsíců s podmínečným odkladem na čtyři roky.

„Je to výchovný trest,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Anna Sobotková. Neuskutečnilo se ani dokazování, obviněný se ani nevyjádřil k motivům, které ho k podvodu vedly.

Z obžaloby je zřejmé, že při první žádosti o dotaci neoprávněně zvýšil náklady na projekt o více než dvě stě tisíc korun. Druhý pokus v roce 2019 mu nevyšel, neboť úředníci ministerstva životního prostředí objevili nesrovnalosti a čerpání dotací zastavili.

Škoda byla vyčíslena 2 680 000 korun, což byla dotace vyplacená za skutečně provedenou i fiktivně vykázanou práci. Část dotace už spolek vrátil, zbylou sumu ve výši milion 268 tisíc korun požaduje ministerstvo financí po Myšákovi s tím, že Unie kvůli podvodu provedené práce nezaplatí. Krajský soud to odmítl, stát má podle něj celou dotaci vyžadovat po spolku, který ji obdržel.

zpět na článek