Příjezd do Pardubic zablokovali řidiči, kteří mířili na koronavirové testy

  12:26,  aktualizováno  16:44
Vjezd do Pardubic od Chrudimi zablokovali řidiči, kteří se do soukromého zařízení Medila přijeli nechat otestovat na koronavirus. Fronta aut se táhla od Štrossovy ulice až do Nemošic, tedy necelé tři kilometry.Od středy bude v Medile nutná rezervace, vzorky odeberou pouze předem objednaným pacientům.

Neúspěšní řidiči se vracejí ze soukromého pardubického testovacího místa. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Do areálu by tak nemělo mířit více aut, než kolik zvládne drive-in průběžně odbavit,” řekl náměstek primátora pro dopravu Petr Kvaš.

„Počet indikovaných pacientů v posledních dnech násobně vzrostl a jsme nad kapacitou, kterou dokáže laboratoř zvládnout. Jediným řešením, jak zabránit dopravnímu kolapsu, je objednávat na konkrétní čas,” podotkla k tomu výkonná ředitelka Medily Petra Korchová. 

„Momentálně jsme na hranici naší testovací kapacity v laboratoři. Od jara jsme ji navýšili pětkrát,” upřesnila.

Město a policie budou dále spolupracovat s Medilou na zlepšení dopravní situace uvnitř areálu bývalé veterinární kliniky, kde firma sídlí.

Určité dopravní komplikace lze očekávat do doby zavedení rezervačního systému, tedy v průběhu zítřejšího dne.

V pondělí laboratoř odbavila maximálně 100 vozidel, která budou na místě určena hlídkami. Další dnes již nebudou odbaveni! Kapacita testovacího místa je již vyčerpána,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová

Městská policie tak žádala řidiče, aby uvolnili nadjezd u nemocnice, neblokovali průjezd vozidlům Integrovaného záchranného systému a uposlechli pokynů hlídek.

„Pokud nejste mezi určenými 100 vozidly, nevyčkávejte na místě. Odjeďte domů a neblokujte dopravu. Testovací místo více zájemců dnes už neodbaví,“ řekla Klementová.

Kolonu se tak nakonec povedlo rozpustit.

Momentálně také probíhá jednání mezi vedením městské policie, společností Medila, magistrátem Pardubic a státní policií k řešení situace pro nadcházející dny. 

Pardubice trápí i další dopravní komplikace

To však není jediný dopravní problém, který město v těchto dnech trápí. Obrnit trpělivostí se musí řidiči také na křižovatce u enteria arény. Kvůli dopravní nehodě z minulého čtvrtka zde nejdou semafory a dopravu musí usměrňovat policisté.

Pacienti ode dneška nezaparkují ani na dolním parkovišti v areálu nemocnice. Armáda zde vybuduje volební drive-in volební místo pro krajské a senátní volby.

Poté nemocnice parkoviště zpoplatní. Vysvětluje to dlouhodobě neudržitelnou dopravní situací, stavebním ruchem a především špatnou průjezdností nemocnicí. 

Nová koncepce parkování chce zlepšit průjezdnost, reagovat na potřeby nemocnice i jejích klientů a v neposlední řadě také kultivovat současný stav,“ řekl oblastní ředitel pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice Miroslav Sirový.

V areálu pak podle něj dojde k dalším změnám. „V nemocnici budou nově vyznačeny parkovací plochy a dodržování pravidel pro parkování se bude kontrolovat. 

Nemělo by se tedy již stávat, že auta budou stát na nevyznačených místech, a komplikovat tak průjezd nejen vozidlům údržby a stavby, ale především sanitním vozidlům záchranné služby a zdravotní dopravní služby,“ řekl Sirový. 

Autor: