Obří obchodní centrum počká, firma dala Pardubicím čas na dostavbu nádraží

  13:16
Zhruba ještě rok bude sloužit stávající autobusové nádraží v Pardubicích. To je výsledek dohody mezi zástupci radnice a manažery firmy Redstone Real Estate, která chce na místě už brzy začít stavět obří obchodně společenské centrum Galerie Pernerka. Město tak stihne dostavět Terminál B.

Prim na Galerii Pardubice bude místo betonu hrát sklo. | foto: Redstone Real Estate

Hrozba toho, že by lidé za pár měsíců zmateně pobíhali po centru Pardubic a hledali odjezdové místo autobusu, je pryč.

Radní města totiž od firmy Redstone Real Estate dostali čas na dostavbu Terminálu B, který už roste vedle vlakového nádraží.

„Velmi oceňuji vstřícný krok společnosti, která si uvědomuje, jaké komplikace by uzavření stávajícího autobusového nádraží v době, kdy ještě není dokončen Terminál B, pro město znamenalo. V opačném případě bychom totiž museli hledat provizorní nástupiště v blízkosti vlakového nádraží, což už by samo o sobě bylo velmi obtížné,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš z ODS.

Stávající nádraží tak budou moci lidé ještě využívat minimálně po dobu jednoho roku.

„Výstavba, kterou na místě autobusového nádraží majitel pozemků plánuje a pro kterou má již vydané územní rozhodnutí, bude ze strany společnosti koordinována tak, aby bylo možné nadále využívat část nádraží až do konce června 2023. Společnost však je připravena s námi jednat o dalším prodloužení tohoto termínu,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z ANO.

Terminál B má řešit lepší propojení autobusové, vlakové a hromadné dopravy. Pro město ho staví pražská BAK stavební společnost za téměř 129 milionů, s financováním tohoto projektu městu pomůže dotace skoro 100 milionů korun od Evropské unie.

Galerie Pernerka, která bude stát na pozemcích bývalého lihovaru a autobusového nádraží, má být podle webu společnosti hotová ve třetím čtvrtletí roku 2024. Obří centrum má nabízet hotel, multikino, obchody, kanceláře, restaurace a parkování pro 1200 aut.

Další terminál už roste nedaleko univerzity

Výstavba terminálu u Univerzity Pardubice je v plném proudu. Zatím žádné větší potíže v dopravě na Hradecké ulici nedělá, protože se staví spíše na chodnících a cyklostezce. Hotov by měl být začátkem příštího roku.

„Terminál zvýší komfort nejen uživatelům městské hromadné dopravy z největšího pardubického sídliště Polabiny, ale také cestujícím z meziměstských a dálkových spojů, které mají v Hradecké ulici své zastávky. Jeho stavba bude spolufinancována z evropských fondů v rámci ITI,“ uvedla mluvčí města Pardubic Nataša Hradní.

Budování se tak zatím dotklo spíše jen organizace hromadné dopravy na okolních zastávkách. „Linkové a dálkové autobusy nebudou po dobu výstavby zastavovat u univerzity, ale v obou směrech v zastávkách MHD Stavařov, tedy o kousek blíže k centru Pardubic,“ sdělil náměstek primátora Jan Nadrchal z ANO.

Přestavby se dočkají obě protilehlé zastávky u Univerzity Pardubice využívané společně vozy MHD i regionální dopravy. Nově bude zastřešen prostor v celé délce autobusových zálivů. Blízký podchod pod Hradeckou ulicí bude osvětlen a celý prostor nového terminálu bude dovybaven lavičkami, koši na odpadky a také stojany na kola.

„Vše bude stát asi 26 milionů. Podstatná část nákladů, více než 70 procent, bude hrazena dotací z evropských peněz,“ dodal Nadrchal.