iDNES.cz

Nový domov důchodců v Pardubicích nakonec bude kvůli pandemii menší

  14:58
Pandemie a jí vynucené šetření se podepsalo i na podobě nového domova důchodců, který chce město Pardubice stavět na přelomu let 2023-24 ve Štrossově ulici. Místo plánovaných 150 lidí bude v novém sociálním zařízení místo pro 114 obyvatel.

Budoucí domov důchodců má určenou nejen lokalitu, ale také svou podobu. Ve Štrossově ulici v areálu veterinární kliniky a městského útulku vznikne nový čtyřpodlažní pavilon pro ty, kteří budou potřebovat celodenní péči.

V rámci úsporných opatření však i tento projekt prošel zeštíhlením. Původní návrh počítal s tím, že budova pro 150 lidí přijde na 546 milionů korun včetně DPH.

„Maximální přepokládaná kapacita je nyní 114 lůžek, v žádném případě však na úkor kvality. Podle předpokládaných propočtů podle návrhu stavby hovoříme o investičních nákladech na stavbu okolo 330 milionů korun včetně DPH,“ řekl náměstek primátora pro sociální oblast Jakub Rychtecký.

Domov nabídne celkem šest oddělení s 11 převážně dvoulůžkovými pokoji.

Každé oddělení bude moci využívat krytou venkovní terasu a další společné prostory, vybavenou kuchyňku přístupnou klientům i návštěvám. Pro umístění domova na území veterinární kliniky hovořilo hned několik věcí: stavět se bude na pozemku města, strategicky výhodný je také Domov U Kostelíčka, který je prakticky v sousedství a jehož služeb bude také nové zařízení využívat. 

„Výhodná je například blízká vzdálenost do tamní jídelny, kterou jsme nedávno za 48 milionů korun opravili a kde se bude vařit pro nový domov důchodců,“ řekl Rychtecký. V něm naopak vznikne prádelna, která je U Kostelíčka nevyhovující, a proto se praní prádla přesune do nových prostor.

V podzemním podlaží dále vzniknou parkovací místa, šatny zaměstnanců a zázemí pro technické oddělení.

„Doba, kdy stály domovy důchodců v ústraní, jsou dávno pryč. Zaměstnanci, kteří pečují o klienty, řekli architektům spoustu podnětných připomínek. Chtěli jsme se také vyhnout koncepci zastaralých budov typu dlouhá chodba a z ní pokoje na obě strany,“ řekl ředitel Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí. Proto končí trasy po domově důchodců posezením, terasou nebo prosvětleným atriem.

V současné době se do některého z pardubických domovů důchodců chce dostat zhruba 600 lidí. Kritéria pro zařazení však splňuje polovina.

„Drtivá většina seniorů chce zůstat co nejdéle doma ve svém přirozeném prostředí. Proto jsme navýšili podporu terénním sociálním službám, jako je například pečovatelská služba na území města, osobní asistence, respitní péče nebo odlehčovací služba,“ řekl Rychtecký.

S postupným stárnutím populace je jasné, že město bude ještě další domov důchodců potřebovat. Další místo je již vytipováno v areálu Masarykových kasáren. Město si zde část pozemků nechá jako rezervu. „Mohl by vzniknout třeba jako PPP projekt,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Jak bude financován domov důchodců ve Štrossově ulici, zatím jasné není.

„Dotace budou přát spíše zařízením s menšími kapacitami jednotlivých oddělení, čemuž jde náš návrh naproti. Na přesné parametry a podmínky dotačních titulů z připravovaného Národního plánu obnovy, ale i Evropské unie město bohužel v současné době stále čeká,“ řekl Rychtecký.

Ještě před zahájením nového domova pro seniory chtějí radní vyřešit otázku psího útulku, který pozemkově částečně zasahuje do míst, kde má zařízení vyrůst.

„Oba záměry na sebe budou navíc plynule navazovat tak, aby nedošlo k žádným komplikacím a výstavba nového domova pro seniory nebyla ohrožena,“ řekl Charvát.

zpět na článek