Ještě chvíli a topíme se, zní z Dolní Rovně, toky na Pardubicku se vylily

  10:58
Časný dramatický budíček v podobě poplachu zažili dnes obyvatelé Dolní Rovně, kde vystoupala říčka Lodrantka na nejvyšší povodňový stupeň.

„Ve tři ráno v obci vyhlásili poplach, od dvou jsem na nohách. Vodu v domě zatím nemáme, ale máme francouzská okna, takže jestli voda ještě trochu stoupne, budeme se topit,“ uvedla jedna z obyvatelek Dolní Rovně.

Na hranici Horní a Dolní Rovně se vytvořilo jezero, kde se slila Lodrantka  z koryta s přívalovou vodou z hlavní silnice, která prochází obcemi.

Hasiči zde pomáhají řidičům hlavní zatopenou silnici projet. 

Dolní Roveň se mezitím připravuje na příval vody, který ze sousední Horní Rovně brzy přiteče.

„Dodávají nám pytle z pískem, ze kterých už jsme postavili hráz, ze strany hasičů je o nás skvěle postaráno,“ dodala žena z Dolní Rovně. 

V suchu nejsou ani lidé, kteří si svůj domek postavili výš. Voda z polí a luk jim totiž natekla do domů a ani oni se nevyhnou vyklízení nánosů a bahna.

Postižená jsou i další místa na Pardubicku. V Ostřetíně byla v noci pod vodou silnice I/35. 

„Do zhruba 7. hodiny ranní evidujeme 20 událostí – zejména čerpání vody, pytlování, odstraňování spadlých stromů. Od 7 do 8 hodin ráno již máme dalších 12 událostí jen na Holicku v souvislosti s rozvodněním říček,“ řekla tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Hasiči odčerpávají vodu ze zatopených sklepů rodinných domů. Ze skutečské základny logistiky dopravili pro obce s rozšířenou působností Holice 10 tisíc pytlů.

Povodňová bdělost hrozí dle meteorologů zejména na Moravskotřebovsku, Poličsku, Svitavsku a Orlickoústecku. 

Vysoký stupeň, tedy povodňová pohotovost, očekávají meteorologové v obcích s rozšířenou působností Králíky, Lanškroun, Žamberk.

Autoři: ,