Bývalý areál textilky Perla se proměňuje, nový dům dětí už stojí

  10:28
Ústí nad Orlicí se může pochlubit novým zázemím pro děti. Po jedenácti letech v brownfieldu bývalé textilky Perla vyrostla originální novostavba domu dětí a mládeže od architektonického ateliéru MS architekti. Dominuje ji venkovní horolezecká stěna s originální terasou.

Část bývalé Perly se proměnila na nový Dům dětí a mládeže. Autorem novostavby je ateliér MS architekti. | foto: Město Ústí nad Orlicí

Když radnice v Ústí nad Orlicí před jedenácti lety koupila za 30 milionů zkrachovalý areál bývalého textilního závodu Perla 01, se kterým byli mnozí Ústečané spjati nejen proto, že v něm generace starousedlíků pracovala, ale i díky své poloze v centru města, byl to odvážný krok nejen z finančního hlediska.

S odstupem let revitalizace brownfieldu dostala první konkrétní obrysy v podobě zcela nového a vzhledově zajímavého domu dětí a mládeže (DDM) od architektonické kanceláře MS architekti.

Městem zřízená organizace dosud nikdy neměla svůj objekt, útočiště volnočasových aktivit nabízela dětem v nevyhovujících a pronajatých prostorách. To se dnes, kdy dojde ke slavnostnímu otevření novostavby, změní.

„Konečně budeme ve vlastním. Zatím ve velkém stěhujeme, tak abychom mohli do plného provozu najet 4. října. Ovšem první informační schůzky máme naplánované na pondělí 20. září,“ řekla zástupkyně ředitelky Domu dětí a mládeže Duha Dana Dostálková.

Organizace sice bude na nové adrese, vzdušnou čarou to však nebudou mít děti od té původní daleko. Posledních deset let dům dětí měl pronajaté jedno patro od uměleckoprůmyslové školy ve Špindlerově ulici na protilehlé straně bývalé textilky Perla.

Ve dvoupodlažním objektu děti kromě výukových a zájmových učeben najdou novou tělocvičnu, kterou dopoledne na hodiny tělocviku budou využívat žáci Základní školy Komenského, taneční sál, nahrávací studio či keramickou dílnu. Oživením a zároveň dominujícím prvkem na stavbě pokryté dřevem je venkovní horolezecká stěna stejně jako originálně řešená střešní terasa s výhledem na město.

Zelená střecha poslouží k relaxaci

„Během přípravy stavby padaly různé návrhy, jak střechu využít. Nakonec bude sloužit jako relaxační plocha a část střechy bude zelená. Její využívání ukáže čas. Za hezkého počasí by se sem mohly přesunout aktivity některých kroužků, před sluncem budou chráněny stínící plachtou. Vybrali jsme vhodný venkovní nábytek,“ uvedla ředitelka Domu dětí a mládeže Duha Štěpánka Ročňová.

Celá budova včetně suterénu a střechy je bezbariérová. Architekti mysleli i na životní prostředí. Dešťová voda ze střechy, která je porostlá odolnými typy rostlin, se zachytává do retenční nádrže a bude zpětně využívána k zalévání veřejné zeleně vysazené v okolí.

Investice za 85 milionů korun bez DPH je prvním dokončeným projektem v prostorách tříhektarového areálu v centru města.

„V tuto chvíli v rámci první etapy otevíráme dům dětí a mládeže včetně přilehlého veřejného prostranství. Je to první hmatatelný výstup v rámci revitalizace území Perla jako celku. Díky tomu, že město získalo na výstavbu DDM dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj ve výši 30 milionů korun, představuje skutečný výdaj z rozpočtu města 55 milionů korun,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Stavbu provázely problémy kvůli nestabilnímu podloží, původně totiž projektanti nepočítali, že stavba bude stát na pilotech. To celkovou cenu prodražilo o 30 milionů.

Veřejné prostranství se zelení a lavičkami je obohaceno i o dílo sochařky Alexandry Koláčkové, které je na svém místě od tohoto týdne. Dvě plastiky otevřených dlaní mají svým motivem evokovat tvořivost a zároveň vybídnout návštěvníky k posezení. Město se tímto počinem stane součástí sochařského festivalu Sculpture Line, v němž je zapojeno 40 měst z 15 států světa.

V areálu vedle domu dětí kromě města staví také společnost Vital komplex, která připravuje nové rehabilitační centrum. Další část areálu v podobě administrativní budovy, která zbyla z bývalé textilky po zbourání hal, koupila společnost, která chce objekt využít na služby, obchody a byty.

Veřejnosti bude nový DDM představen v rámci dne otevřených dveří dnes od 14 do 18 hodin.