iDNES.cz

Část D35 z Opatovic do Časů otevřeme již příští rok, slibuje šéf ŘSD

  16:02
Nový úsek dálnice D35 z Opatovic do Časů by měl sloužit řidičům už příští rok. Na svém Twitteru to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. V dalším roce má pak fungovat i druhá část dálnice z Časů do Ostrova. Dálniční přivaděče však nebudou včas.

Stavba D35 u Časů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stavba nové dálnice D35 z Opatovic do Časů postupuje tak rychlým tempem, že ŘSD stále zkracuje termíny očekávaného dokončení. Původně to mělo být během roku 2022, později byl oznámen leden 2022, nyní šéf této organizace Radek Mátl už počítá s rokem 2021. 

„Stavba úspěšně pokračuje. Jsou dokončovány veškeré zemní práce, realizují se spodní stavby mostů. Zprovoznění 1. úseku se plánuje na konec roku 2021, 2. úseku o necelý rok později,“ uvedl poté, co si v úterý celou 27 kilometrů dlouhou stavbu projel.

Mezi Opatovicemi a Časy stavbaři nyní budují mosty, propustky a násypy u mimoúrovňových křižovatek u Dašic, Časů i u Rokytna. Naplno jede betonování jednotlivých polí estakády přes Labe u Bukoviny. 

MF DNES už loni upozornila, že se na podzim roku 2021 konají parlamentní volby, a tak budou politici chtít přestřihnout pásku alespoň první části dálnice dříve. To se nyní potvrzuje.

Dřívější termín otevření 12,5 kilometru dlouhého úseku způsobí v dopravě v Pardubickém kraji řadu změn, a ne všechny se všem budou líbit. 

Skoro s jistotou lze předpokládat, že nová silnice uleví Hradci i Pardubicím, protože nyní část kamionů směřujících na Moravu jede přes tato města. 

Zároveň se ale zvýší atraktivita této alternativy k D1 pro cestu z Prahy na Moravu, tudíž intenzita dopravy na severní trase D11 - D35 - I/35 se pravděpodobně ještě zvedne. 

To samozřejmě mohou nepříjemně pocítit obyvatelé ve Vysokém Mýtě a v Litomyšli, kterým kamiony jezdí pod okny. Jakousi nadějí pro ně může být fakt, že v roce 2021 bude také dokončena oprava dálnice D1 a řidiči kamionů by se už nemuseli snažit nejfrekventovanější úsek v zemi objíždět.

Pokud Mátl splní své slovo, dálniční přivaděče pro první úsek nebudou včas. Nebudou u Rokytna, kde Pardubický kraj je stále tak trochu na začátku, a nebude ani obchvat Sezemic, který má postavit ŘSD. 

Není to ale zase tak zlé, jak by se mohlo zdát. Dokud nebude postaveno pokračování z Časů do Ostrova, pro pardubické řidiče nebude mít smysl najíždět na dálnici D35 u Sezemic, protože dál na Moravu dálnice prostě nebude.

 Větší dopravní zátěž bude přicházet z východu, protože pro řidiče z Orlickoústecka právě tudy povede nejrychlejší cesta na Prahu. Naštěstí budou najíždět přes obchvat Holic směrem k mimoúrovňové křižovatce u Časů, kde by to nemělo způsobit neřešitelné problémy. ŘSD tu totiž dokončí asi kilometr dlouhý nájezd na dálnici.

Pravděpodobně se ale zhorší průjezd Sezemicemi, komplikovanější bude cestování z Pardubic do Holic kvůli nové křižovatce za mostem nad dálnicí a rozhodně lepší to nebude ani v Rokytnu, kde stále bude chybět obchvat. Tam jsou přitom lidé nespokojení už nyní. 

„Průjezd vesnicí je naprosto šílený, to jinak říct nejde,“ uvedla starostka Rokytna Petra Vrbatová.

Kraj postaví obchvat později

Pardubický kraj ve čtvrtek vydal tiskovou zprávu, podle níž v optimálním případě začne stavba obchvatu Rokytna v polovině roku 2021 a dokončena má být „hned následující rok, a to zároveň s dokončením úseku dálnice D35“. 

Teď už je ale zřejmé, že souběžně s dálnicí hotov nebude. Pardubický kraj začal řešit přípravu stavby obchvatu příliš pozdě a nyní nestíhá. Územní rozhodnutí není platné, protože se proti němu majitelé pozemků odvolali. 

„Možná došlo ke vzájemnému nepochopení z obou stran. Naší úlohou je tohle překonat a s majiteli pozemků se v co nejkratší době dohodnout. Ve třech případech zatím nepanuje souhlas s našimi podmínkami,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Michal Kortyš. 

Pokud se auta na dokončenou dálnici povalí přes Rokytno, žádné dopravné omezení zavést nejde, řekl ředitel Správy a údržby silnic Miroslav Němec. 

„K dopravnímu omezení lze přistoupit pouze tehdy, pokud je k tomu adekvátní objízdná trasa, což tady v tomto případě není,“ řekl Němec. 

V případě obchvatu Sezemic, který má sloužit pro nájezd na dálnici, zatím ŘSD žádnou velkou rychlost neslibuje. Podle informačního letáku ŘSD stále platí, že do provozu má být tato silnice uvedena až v roce 2023.

zpět na článek