iDNES.cz

Začíná Klimakemp, ekologové rozbalili tábor kousek od Chvaletic

  12:36
U hranic Pardubického kraje rozbili svůj tábor bojovníci proti klimatické změně. Ne náhodou. Jen kousek od Klimakempu se tyčí chladicí věže a komín chvaletické elektrárny.

Bojovníci proti klimatické změně rozdělali svůj tábor ve Veltrubech u Chvaletic. | foto: MAFRA

Aktivisté bojující proti zastaralým uhelným elektrárnám v České republice, konkrétně v těchto dnech proti té ve Chvaleticích, si nemohou přát pro své myšlenky a cíle lepší „reklamu“, než jsou současná pekelná vedra a sucha. Chvaletická elektrárna patří dnes mezi největší znečišťovatele v zemi a vůbec největší v Pardubickém kraji. Podle organizátorů Klimakempu hrozí, že získá výjimku z emisních limitů.

Současná parna zažívají ostatně v těchto dnech i účastníci Klimakempu, kteří rozbili své ležení v polích u obce Veltruby na Kolínsku a šikují se k protestům právě proti blízké chvaletické elektrárně. Ty by měly mít podobu protestní demonstrace proti elektrárně, kterou aktivisté ohlásili na páteční dopoledne a poledne. Doplní je ale také blíže neurčené takzvané akce nenásilné občanské neposlušnosti proti uhlí, které se však mají zrodit teprve na Klimakempu.

„Už včera a dnes přijelo na dvě stě lidí, my jsme tu už od začátku týdne a připravovali jsme Klimakemp,“ říkají za sdružení Limity jsme my a neformální iniciativu Občané za konec doby aktivistky Eva Jašková a Marika Volfová. Dá se říci, že také ony přímo na místě pociťují dopady změny globálního klimatu. „V těchto dnech padají teplotní rekordy v Klementinu a v jiných místech Evropy. Nikdo nemůže popírat, že změny v klimatu probíhají,“ míní Eva Jašková.

Organizátoři čekají, že do pátku se sjede na Klimakemp plný ekologických přednášek a akcí sedm set padesát až tisíc lidí.

Aktivistky provázejí Klimakempem, který se sám účastníkům a návštěvníkům snaží ukázat, že se obejde bez klasické elektřiny. Vše tu zajišťuje ta solární, tedy energie z obnovitelných zdrojů.

„Tady si mohou lidé dobít mobily, celá kuchyň jede na solární elektřinu,“ ukazuje Eva Jašková „park“ solárních panelů uprostřed kempu, z něhož vedou kabely do řady stanů. Je tu i solární parabola, v jejímž centru je velký hrnec. „Tady se ohřívá voda, kterou nám zajišťují hasiči,“ říká Marika Volfová a dodává, že i kapely hrají akusticky, tedy bez potřeby elektřiny. V jednom ze stanů už lidé tvoří transparenty pro páteční demonstraci. Aktivisté tuto akci ohlásili, ovšem netají se tím, že akcí proti elektrárně může být mnohem více. „Ty se ale rodí zdola, my je neiniciujeme a nevymýšlíme. Čekáme, s čím přijdou sami účastníci. Na minulém Klimakempu v severních Čechách například obsadili uhelný důl a blokovali v něm práci,“ řekla Milana Volfová.

Akci podporuje i starosta Veltrub

Hlavním pořadatelem páteční demonstrace je sdružení Zastavme elektrárnu Chvaletice. Jejich páteční protest dostal název Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, skoncujme s uhlím a začne v 10 hodin dopoledne pochodem od vlakové stanice v Řečanech nad Labem do Chvaletic.

„Budeme demonstrovat kolem elektrárny, a pokud bude mít vedení elektrárny zájem se s námi konfrontovat nebo se bavit, jsme tomu otevřeni,“ řekla Jitka Češková ze sdružení Zastavme elektrárnu Chvaletice.

Také starosta Veltrub Jiří Hůla je proti způsobu dnešního fungování elektrárny a sám se také zúčastní páteční demonstrace.

„Elektrárna v Chvaleticích je dnes zastaralá, ČEZ ji jako takovou prodal v roce 2013 panu Tykačovi. Není vůbec zapotřebí, dvacet procent vyrobené elektrické energie dnes ze země vyvážíme. Kdyby elektrárnu ve Chvaleticích odstavili, tak vyvezeme třeba jen patnáct procent,“ říká Hůla, který Klimakemp podporuje.

Dodal, že elektrárna Chvaletice fungovala dříve jako vyrovnávací elektrárna ČEZu v případě výpadku nebo havárie a jela na třicet padesát procent. „Ale ona v současnosti jede na sto dvacet sedm procent stavěného výkonu a dokonce se tím její majitelé donedávna chlubili na webu. A znečišťuje okolí. Já nežádám její zavření, ať ji třeba udržují pro případ potřeby,“ říká Hůla.

Právě starosty obcí kolem elektrárny a lidi a sdružení žádající neprodlužovat její životnost a nadměrný provoz se rozhodli aktivisté z třetího Klimakempu letos podpořit. „Spalování fosilních paliv je hlavní příčinou klimatické krize, můžeme to vidět všude kolem nás. Oteplení planety o víc než jeden stupeň Celsia vede k extrémnímu počasí, jako jsou sucha a povodně a přispívá k prohlubování sociálních nerovností, příčin chudoby, hladu, ozbrojených konfliktů i nucené migrace,“ zdůvodňují organizátoři.

Autor:
zpět na článek