Muž rozbil okno v autobusu a za jízdy z něj vypadl, pak zničil zbytek

  11:18
Škodu za desítky tisíc korun způsobil pardubickému Dopravnímu podniku cestující v autobusu MHD. Rozbil jedno z oken, ze kterého vzápětí za jízdy vypadl, a když se mu podařilo postavit na nohy, začal demolovat i zbylá okna již stojícího vozu.

Mužovo řádění bylo tak nesmyslné, že se strážníci domnívali, že takto vyváděl v opilosti. Testy to však později vyvrátily. „Nebyl pod vlivem alkoholu, také test na drogy vyšel negativně,“ řekla policejní mluvčí Dita Holečková.

Incident se stal v pondělí po deváté hodině večer, když autobus přijížděl k zastávce na Masarykově náměstí v Pardubicích. Třiačtyřicetiletý muž se zmocnil kladívka, které ve vozech MHD slouží k rozbití skla v nouzových situacích, a rozbil velké okno na levém boku autobusu.

„Vzápětí tímto oknem vypadl z jedoucího vozu ven na silnici. Tenhle šílený kousek muži nestačil a po chvíli, kdy se otřeseně zvedl z vozovky, zaútočil i na zbylá okna nyní již stojícího vozu. V krátkém sledu rozbil celkem pět tabulí skla na levé straně autobusu,“ popsal mluvčí městské policie Jiří Sejkora.

Tím mužovo řádění neskončilo. Začal pobíhat v silnici, nakonec utekl a zanechal po sobě jednu botu. Po chvíli se vrátil a nastoupil do jiného vozu MHD. To už ale byla na místě hlídka strážníků.

Muž nereagoval na několik zákonných výzev strážníků, a naopak se pokusil o další útěk. To strážníci nepřipustili a agresivního pachatele na zemi spoutali.

„Vzhledem ke způsobené spoušti a výši škody, která byla předběžně vyčíslena na více než osmdesát tisíc korun, si muže na místě převzala pro podezření ze spáchání trestného činu Policie České republiky, která dál případ šetří,“ řekl Sejkora.

Muž si svým počínáním způsobil četná zranění s množstvím krve a později u něj byla zjištěna nebezpečná infekční choroba. Strážníci, kteří s ním byli při zákroku v těsném kontaktu, tak čelili riziku nákazy.

„Z toho důvodu byla přijata adekvátní preventivní opatření. V tuto chvíli nemáme důvod věřit, že by strážníkům hrozilo další riziko v podobě nákazy. Bohužel ale i s takovým nebezpečím ve výkonu služby, a zejména při zákroku proti pachateli je třeba počítat,“ uvedl ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

Ředitel pardubického Dopravního podniku Tomáš Pelikán hodnotí incident jako nejdramatičtější za poslední dobu. „Nechápu jeho myšlenkový pochod. Čekáme, co nám k tomu řekne policie,“ řekl. Podle něj měl muž velké štěstí, že dopadl do pruhu, kde zrovna nejelo žádné auto.

Policie muže obvinila z poškozování cizí věci a výtržnictví. Za to mu hrozí až dva roky ve vězení.

Autor: