iDNES.cz

Na půdě ležely zapomenuté dopisy od Jiráska, muzejníci našli i další poklady

  17:48
Velké štěstí se v těchto dnech usmálo na muzejníky v Hlinsku na Chrudimsku, které oslovil majitel dlouho opuštěné nemovitosti s tím, zda nemají před jejím prodejem zájem probádat půdu zaplněnou věcmi až po střechu.

Největším pokladem nalezeným na půdě jednoho z domů v Hlinsku jsou dopisy Aloise Jiráska, které adresoval místnímu knihovnímu spolku. | foto: Městské muzeum a galerie Hlinsko

Přehrabování se věcmi pod nánosy prachu se vyplatilo. Muzejníci v zapomenuté pozůstalosti lékaře Karla Nejedlíka objevily originály dopisů spisovatele Aloise Jiráska či zdravotnické pomůcky, které mohou pocházet z vojenského lazaretu zřízeného ve městě za první světové války.

„Mezi největší nálezy, které schraňoval, jsou bezesporu čtyři dopisy psané spisovatelem Aloisem Jiráskem, které adresuje knihovnímu spolku a městu Hlinsku mezi lety 1910 až 1921. V jednom z nich například děkuje Hlinsku za gratulaci k jubileu a dar v podobě obrazu od Františka Kavána. Z dopisů také víme, že Jirásek na oplátku věnoval své spisy do knihovny,“ upozornil na cenné dopisy v dobové skleněné paspartě ředitel Městského muzea a galerie v Hlinsku Martin Horák.

Korespondence má souvislost s otevřením veřejné knihovny, která na počest a se souhlasem samotného Aloise Jiráska nesla spisovatelovo jméno až do padesátých let.

V několika krabicích od banánů si muzejníci kromě Jiráskových dopisů odnesli také řadu historických předmětů ze zdravotnického prostředí.

„Jde o celou řadu autentických zdravotnických pomůcek, které lékaři využívali. Například lékařská brašna, stará dřevěná berla, skleněné lahvičky s rakousko-uherskými orlicemi. Mezi zajímavý pramen informací patří určitě úmrtní knihy z okolních obcí z konce 19. století,“ dodal Horák.

Doktor Karel Nejedlík se podle dobových pramenů usadil v Hlinsku v roce 1903 a jako jeden ze tří lékařů byl zapojen do činnosti mnoha spolků. 

Zajímavostí také je, že v roce 1908 byl první občanem města, který si pořídil motocykl, o tři roky začal jezdit na tříkolce. Mimo jiné také za první světové války ošetřoval v Hlinsku raněné a nemocné ve vojenském lazaretu, který byl pobočnou filiálkou vojenské nemocnice v Pardubicích.

zpět na článek